Pirátské celostátní fórum schválilo nejen to, aby vedení Pirátů začalo vyjednávat s hnutím STAN o předvolební spolupráci pro nadcházející sněmovní volby, ale také o povolební spolupráci na vládní úrovni a úrovni Poslanecké sněmovny. Povolební spolupráce je přitom minimálně stejně tak důležitá jako ta předvolební, ne-li ještě významnější. Pirátská strana a její předseda si systematicky, krok za krokem připravují půdu k tomu, aby jejich případná pozice ve vládě byla co nejsilnější a aby prosadili co největší část svého programu. Již není vůbec nepředstavitelné, že by se Ivan Bartoš mohl stát příštím premiérem. Hlasování o začátku vyjednávání se Starosty a nezávislými bylo zlomovým vykročením na této cestě hned z několika důvodů.
Před samotným hlasováním celostátního fóra o zahájení vyjednávání s hnutím STAN měl předseda Pirátů Ivan Bartoš závěrečnou řeč, která stojí za bližší prozkoumání, protože se dá chápat jako první krok Pirátské strany směrem k budoucímu vstupu do vlády a Bartoše ke jmenování premiérem. Šéf Pirátské strany se v ní totiž nevěnuje jen předvolební spolupráci s hnutím STAN, ale i době následující po volbách a možným vládním vyhlídkám, které se před Piráty otevírají.
„Pokud usilujeme o to, aby Česká republika kráčela demokratičtější, moderní cestou, kdy veřejná správa bude transparentní, přátelská vůči občanům, sloužit jim, kdy budeme pečovat o práva všech, o životní prostředí a dbát o to, abychom nikoho nenechali na vedlejší koleji, musíme si připustit, že něčeho takového můžeme dosáhnout jen z pozice vlády,“ zdůraznil ve své řeči k Pirátům Ivan Bartoš.
A pokračoval: „Slovo vláda má samo o sobě pejorativní, možná až znechucující význam – zavání mocichtivostí a pozicí autority. Chtěl bych říci, že vládu vnímám jako službu a prostředek. Ti v pozici síly by také měli mít největší odpovědnost. Za své vlastní skutky, za život lidí v této zemi, za ty, kteří ztratili naději, že se mohou domoci svých práv nebo svobodně žít dle vlastního uvážení.“
Předseda Pirátské strany tak jasně uvádí, jakým směrem se pomalu, ale jistě stáčí pozornost Pirátů a co je jejich cílem pro nadcházející období. V tomto kontextu je třeba vnímat i jejich vyjednání se Starosty a nezávislými a jejich případnou předvolební i povolební spolupráci.
Změna dynamiky na politické scéně
Výsledkem by mohl být nejenom blok, který by mohl vyhrát sněmovní volby, ale také to, že v případných povolebních vyjednáváních o sestavení vlády by Piráti a hnutí STAN postupovali společně a stejně tak i později ve vládě nebo alespoň z velké části. Pirátské straně by to samozřejmě dodalo větší váhu a možnosti prosazovat svůj program.
Ivan Bartoš to ostatně říká více než zřetelně: „Ať bude naše cesta jakákoliv, náš jediný úmysl je realizovat v maximální šíři program Pirátů. V současnosti stojíme na křižovatce, kdy máme možnost výrazně větší část našeho programu realizovat díky možné předvolební spolupráci s hnutím STAN. Ač jsou Piráti sami o sobě aktuálně nejsilnější opoziční stranou, širší platforma by nám dala vyšší šanci formulovat politiku této země a nastartovat potřebné změny. Je to příležitost, kterou bych si přál využít.“
Plyne z toho, že Piráti dnes neřeší pouze volby a to, aby v nich společně s hnutím STAN zvítězili, nýbrž i to, aby měli převahu a co největší slovo i ve vládě, která případně vznikne. Také z toho důvodu je pro ně spojenectví se Starosty a nezávislými tak zásadní. To, co s nimi před volbami vyjednají – programové body, které učiní součástí své koaliční smlouvy – to jako když najdou po volbách a později na to mohou rovnou navázat ve vládní koalici.
Zajímavá je i další věc, kterou Ivan Bartoš ve své řeči zmiňuje: „Po letech pomalého růstu našich preferencí je možné výrazně změnit dynamiku na politické scéně. Řada lidí také v této spolupráci vidí naději.“ Předseda Pirátů však není jediný, kdo hovoří o změně dynamiky na politické scéně.
Již dříve ji vyzdvihoval bývalý předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář, když oznamoval, že založí nové politické hnutí. Zmiňoval projekt, který „změní dynamiku hry a osloví i voliče, které opozice oslovit nedokáže“. Nyní se zdá, že pravdu má šéf Pirátské strany Bartoš a že dynamika na politické scéně se opravdu mění spolu s vytvářením dvojice bloků – Pirátů a hnutí STAN na straně jedné a ODS, TOP 09 a KDU-ČSL na druhé straně, a to i bez vzniku nového politického hnutí.
Proměna předsedy Pirátů
Změna této dynamiky spojená s určitou energií, odhodláním a vládní perspektivou souvisí ještě s jednou proměnou, která se odehrává a která je také nemálo významná, a to samotného předsedy Pirátské strany Ivana Bartoše. Do jeho řeči k Pirátům jako by pronikala jistá státnická dikce, jako by si uvědomil to, k čemu směřuje, a chtěl tomu přizpůsobit i svá slova.
„V budoucích sněmovních volbách Pirátská strana jistě sehraje svou důležitou roli. Měli bychom nicméně chápat, že to není o nás. Demokratické volby jsou o osudu této země a lidí, kteří v ní žijí. A my všichni jako občané České republiky stojíme před velkou příležitostí vrátit se k vládě demokratických stran. Lidí, s nimiž můžeme mít různé názory na správu věcí veřejných, které ale vycházejí z vůle členské základny a nikoli politických podnikatelů, jejichž péče jen o vlastní sobecké zájmy vede k ostentativnímu zanedbávání zájmů veřejných, což se promítá do života každého jednoho občana této země. Můžeme začít psát jiné, lepší dějiny,“ prohlásil až lehce pateticky Bartoš.
Nyní vedení Pirátské strany čeká vyjednávání s hnutím STAN, mají na něj měsíc, následně by měla být celostátnímu fóru Pirátů předložena ke schválení koaliční smlouva, která z tohoto jednání vzejde. Hodně důležité bude to, jak bude vypadat její programový základ. Republikové předsednictvo Pirátů si ještě před hlasováním o zahájení vyjednávání se Starosty a nezávislými schválilo východiska pro jednání o programových prioritách.
Za zmínku stojí některá témata, kterým chce předsednictvo Pirátů věnovat při vyjednávání a přípravě návrhu koaliční smlouvy zvláštní pozornost. Jde například o reformu zdanění práce podle návrhu Pirátů se zvýšením slevy na poplatníka a formulaci střednědobých priorit pro sestavování rozpočtu a řízení státního dluhu, udržitelnost důchodového systému, systém dostupného bydlení, sociální vyloučení a sociální dávky, opatření řešící vysoký odliv zisků z České republiky, ochranu klimatu – řešení energetického mixu, naplňování klimatických cílů EU a Pařížské dohody.
Vzhledem k případné vládní účasti Pirátů a hnutí STAN je klíčové, na čem se tato dvě uskupení ve vztahu k těmto tématům dohodnou a zda k nim dokážou zaujmout společný postoj. Už teď se tak dost možná rozhoduje o tom, jaký bude převažující přístup členů příští vlády například k daňové a důchodové reformě.