Jak informovala, zřejmě s gustem, média premiéra Andreje Babiše, koalice Pirátské strany a STAN vyhlásila v Olomouckém kraji konkurz na obsazení orgánů, jež kontrolují tamní nemocnici. Jako podmínka k přijetí uchazečů na post ve vedení nemocnice je mimo jiné stanovena „názorová shoda s programem koalice Piráti a Starostové“. Spolupracovník deníku FORUM 24 Jiří X. Doležal prověřoval, jak k takovému absurdnímu konkurzu v Pirátské straně došlo. Jeho zjišťování přineslo nové skutečnosti.
Piráti a Pirátky, proč užíváte falešná jména na facebooku? A fakt musí být hledaný předseda a člen představenstva Nemocnice Olomouckého kraje, a.s. sympatizantem Pirátů?
Za normálních okolností bych oslovil nejdříve dámy, a pak pány. Hovořím však k Pirátům, a ti by podobně zastaralé genderové stereotypy jako dávání přednost ženám jistě zavrhli. Jsou postmoderně politicky korektní, genderově vyrovnaní, a bojují proti maloměšťáckým předsudkům. Proto v rámci otevřené společnosti ke komunikaci užívá předsedkyně krajského sdružení Jihočeský kraj České pirátské strany FB účet na falešné jméno. A když je nějaký článek v mediích podepsaný Pirátská strana, tak Pirát Mikuláš Ferjenčík tvrdí, že článek není pravdivý. Vzhůru k zářným zítřkům!
Na serveru Rej Šumpersko se objevil článek s názvem „Piráti hledají šéfa nemocnic Olomouckého kraje.“ Vyšel 26. února 2021. „Politické strany Piráti a STAN vyhlásily výběrové řízení na vlivný post šéfa akciové společnosti Nemocnice Olomouckého kraje. Podmínkou pro přihlášení je kromě odborných dovedností znalost programu koalice Piráti a Starostové. Do nového zaměstnání pak Piráty a Starosty vybraná osoba nastoupí ihned po schválení zastupitelstvem Olomouckého kraje. Kandidát musí podepsat čestné prohlášení. V něm se musí zavázat ke spolupráci s Českou pirátskou stranou a k podávání reportu straně minimálně jednou za tři měsíce. Zastupitelský klub koalice Piráti a Starostové vyhlašuje výběrové řízení na tyto pozice: předseda představenstva Nemocnice Olomouckého kraje, a.s. a člen představenstva Nemocnice Olomouckého kraje, a.s.“
Co požadujeme:
Cituji dále z textu článku: „Odbornost z oblasti zdravotnictví, případě zkušenost z managementu zdravotnictví. Bezúhonnost a vysokou osobní integritu. Názorovou shodu s programem koalice Piráti a Starostové. Hodnotící kritéria: Odbornost z oblasti zdravotnictví 25 %, celkový dojem 20 %, vzdělání a praxe v oblasti financí, řízení podniku nebo práva 40 %, znalost programu koalice Piráti a Starostové a argumentace 15 %.
Do majetku, který krajská firma spravuje, patří také nemocnice v Prostějově. Společnost Nemocnice Olomouckého kraje, a.s. dosáhla v roce 2019 obratu necelých 54 milionů korun. Mnohem významnější je však předmět činnosti společnosti. Vlivná krajská firma spravuje miliardové majetky v podobě tří nemocnic v Přerově, Prostějově a Olomouci. Do těchto nemocnic mají nadále putovat více než miliardové investice, o kterých se v krajské firmě rozhoduje včetně výběru dodavatelů. Nejen v době pandemie jde také o klíčovou infrastrukturu. Všechny tři nemocnice jsou důležitou součástí integrovaného záchranného systému Olomouckého kraje.“ Podepsána je: „Pirátská strana, Rejdakce“. Zřejmě místní humor.
Nejprve jsem oslovil pana Mikuláše Ferjenčíka, jednoho z nejviditelnějších a nejaktivnějších Pirátů. Odpověděl promptně: „Na webech sumpersky.rej.cz a následně i webu echo24.cz se objevila nepravdivá informace, že Piráti a Starostové v Olomouckém kraji vybírají šéfa nemocnic. Vypsané výběrové řízení se však netýká šéfa nemocnic, ale výběrů politických nominantů do představenstva společnosti Nemocnice Olomouckého kraje, a.s.. Na nominanty do představenstva mají nárok všechny strany v Radě kraje, jen Piráti a Starostové však vybírají své nominanty na základě otevřeného výběrového řízení. Ostatní strany do téhož orgánu své nominanty vybírají zcela bez výběrového řízení, netransparentně, často jde trafiky pro známé. Piráti a Starostové jako jediní postupují zcela otevřeně. Šéf nemocnic ani další management nejsou členy představenstva a nejsou a ani nemohou být vybíráni politickou stranou. Pokud by tomu někdy v budoucnu bylo jinak, odbornost a manažerské schopnosti by hrály stoprocentní roli. V případě politického nominanta je ale nutný i soulad s názorem na směřování servisní instituce. Přesto, na rozdíl od ostatních stran, prosazujeme i u našeho politického nominanta především odbornost.“ Tolik Mikuláš Ferjenčík.
Když o nich lžou, proč se neozvou?
Piráti dokonce zveřejnili zprávu toho znění, co mi pan Ferjenčík napsal, na webu. Přišlo mi ale divné, že neupozornili redakci Reje, že v článku jsou nepravdivé informace. Tak jsem pana Ferjenčíka poprosil o upřesnění: Pod článkem v Šumperském reji je jako autor uvedeno „Piráti“. Vy však informace v článku popíráte. Čím tento rozpor vznikl, prosím? Kdy jste požádali Šumperský Rej o stažení dle Vašich slov nepravdivé informace? V článku je také uveden kontakt na Pirátskou stranu, paní Janu Koláříkovou, a její FB profil: facebook.com/JaninkaToofree. Toofree je falešné jméno, jehož používání je proti pravidlům facebooku. Proč porušují Vaši členové pravidla, která se zavázali založením svého FB účtu dodržovat, a proč tyto falešné profily Piráti užívají při komunikaci s veřejností? Je podobné porušování pravidel a anonymní profily v souladu s programem Pirátské strany, prosím? Pan poslanec na mé dotazy do uzávěrky neodpověděl.
Příliš svobodná na dodržování pravidel
Poslal jsem dotazy i paní Koláříkové, která je jako kontakt v šumperském článku jmenována. I ona odpověděla rychle: „Pokud připravujete článek o personální poptávce v Olomouckém kraji, asi by se vám hodilo info, že článek umístěný na webu sumpersky.rej.cz je velmi zkreslený, nejedná se o výběr ředitele ani šéfa nemocnice, ale o výběr předsedy neexekutivního orgánu krajské servisní společnosti.“ (A link na prohlášení výše, které mi již poslal pan Ferjenčík).
Paní Koláříková pokračuje: „Nevidím důvod, proč by s tím měl cokoli společného můj soukromý facebookový účet, facebook není oficiálním komunikačním kanálem Pirátské strany. Proč jste použil tuto analogii, je mi záhadou.“ Jana Koláříková, vedoucí personálního odboru.
Toofree? Příliš svobodná? Tedy – příliš svobodná na to, aby dodržovala smluvní vztahy a mluvila pravdu? Tak jsem i paní Koláříkové musel poslat doplňující otázky: „Pod článkem na serveru Šumpersko Rej je jako autor uvedena Pirátská strana, Vy nyní píšete, že článek není pravdivý. Jak, prosím, vznikl tento rozpor? Kdy jste vyzvali server Šumpersko Rej, aby dle Vás nepravdivé informace odstranil? V článku na Šumperském Reji je uveden jako kontakt na Vaši osobu Váš FB účet na falešné jméno. Proč tedy tvrdíte, že Váš FB účet je soukromý, prosím? Proč porušujete pravidla, k jejichž dodržování jste se zavázala? Falešné jméno výslovně facebook zakazuje. Je to pro Piráty typický přístup k dodržování smluv, prosím? Považuje Pirátská strana anonymitu na sociálních sítích a užívání falešných účtů/falešných jmen za pozitivní a přijatelný jev, prosím?“ Paní Toofree byla bohužel příliš svobodná na to, aby odpověděla.
Už jsem asi starý, a nerozumím světu. Za mého mládí – za socialismu – se říkalo požadavku, aby někdo aspirující na nějakou funkci měl ty správné politické názory, kádrování. A byl to jeden z největších hnusů bolševického režimu. A slovo ANONYM byla nadávka. Nyní je politička Pirátské strany příliš svobodná na to, aby dodržovala pravidla facebooku, a vystupuje na něm jako anonýmek pod falešným jménem. A jeden z nejzapamatovatelnějších Pirátů, poslanec Mikuláš Ferjenčík píše, že jejich požadavek na politickou shodu názorů kandidáta do představenstva společnosti Nemocnice Olomouckého kraje s názory Pirátské strany je legitimní součástí „otevřeného výběrového řízení“.
Jsem rád, že jsem starý a není až zas tak daleko doba, kdy tento krásný nový svět plný facebookových anonýmků a kádrování pod líbivým názvem opustím. Já si socialismu užil zamlada dost. A věřím, že v krematoriu se budu cítit mnohem lépe než v nějaké jeho postmoderní prokádrované toofree a pirátské verzi.