Deník FORUM 24 oslovil europoslankyni za Pirátskou stranu Julii Redaovou, která velmi aktivně bojuje proti střetu zájmů. V rozhovoru vysvětluje, jak zásadní je problém českého předsedy vlády Andreje Babiše.
Jak hodnotíte usnesení, které v souvislosti se střetem zájmů Andreje Babiše přijal Evropský parlament?
Myslíme si, že usnesení je úspěch. Ukazuje shodu napříč Evropským parlamentem, ale také napříč celou Evropskou unií o tom, že důkazy a tvrzení proti premiérovi Andreji Babišovi musí být brány vážně. A že pokud se vše potvrdí, je nutné zjednat nápravu. Ukázalo se také, že pravidla musí platit pro všechny a ti, kdo je porušují, jsou součástí větší politické skupiny. Ale schovávání vaší strany za demokratickou frakci, to není způsob, jak uniknout spravedlnosti.
Co nyní očekáváte od Evropské komise?
Očekáváme, že Evropská komise pečlivě zkontroluje, kde dotace končily, a bude je vymáhat zpět, pokud se ukáže, že byly vyplaceny neoprávněně. Podporujeme také tlak na to, aby veřejné dotace v členských státech fungovaly transparentně tak, aby bylo těžší a komplikovanější je zneužít.
Jaký je podle vás nejlepší způsob, jak vyřešit český problém s konfliktem zájmů?
Andrej Babiš je podle České pirátské strany z pozice zakladatele a beneficienta svěřenských fondů ovládající osobou holdingu Agrofert. To je důvod, proč Babiš pravděpodobně porušuje i domácí legislativu, přestože tvrdí opak. Andrej Babiš má tři možnosti: nezískávat dotace pro Agrofert, odstřihnout se od Agrofertu, nebo opustit vysokou politiku.
Máte za to, že zemědělská politika EU, díky které získávají peníze velké firmy jako Agrofert, je problém?
Ano, problém je v tom, jak jsou peníze rozdělovány. 80 procent prostředků jde pouhým 20 procentům zemědělských holdingů: Čím větší jste, tím víc peněz dostanete. Realita je navíc možná ještě horší, protože do statistik se nepočítá s farmami, které jsou vlastněny velkými společnostmi. Tento způsob rozdělování dotací je dlouhodobě kritizován. Naše frakce Zelených je přesvědčena o tom, že dotace mají dostávat farmy, které dodržují pravidla v otázkách životního prostředí, klimatu, dobrých podmínek pro zvířata a které vytvářejí pracovní místa. Peníze musí být vypláceny chytře. A dotace nad padesát tisíc eur za rok by měly být kráceny.
Jsou známy nějaké případy střetu zájmů v dalších zemích?
Případy porušování pravidel EU vládnoucími stranamy tu jsou, a to v zemích, jako je Maďarsko, Polsko a Rumunsko. Babišovi jsou podobné v tom, že vyšetřované strany patří do frakcí konstruktivních sil, lidovců nebo socialistů, stejně jako ANO patří do frakce ALDE.
Sledujete situaci v České republice? Nejen problém s dotacemi, ale například to, že Andrej Babiš vlastní vlivná média.
Já se specializuji na téma dotací, ale samozřejmě sledujeme situaci jako celek. Ukázalo se, jak důležité je mít spojence na úrovni členských států tak jako to máme s Českou pirátskou stranou, protože je pak možné rychle a jednoduše najít správné lidi v EU, kteří řeší porušování pravidel.
Myslíte si, že politik v této situaci může vyjednávat o evropském rozpočtu?
Tohle je zajímavá, ale složitá otázka. Obecně se na ni můžeme podívat ze všech hledisek: Kdyby panu Babišovi nebylo umožněno vyjednávat o rozpočtu, Česká republika by ztratila místo u stolu, což by mohlo mít drastické dopady. Kdybychom chtěli změnit pravidla vyjednávání o rozpočtu, tak by se jednalo o velmi složitou proceduru a myslím si, že k ní neexistuje politická vůle. V této chvíli ale není možné, aby pan Babiš a jeho spojenci mátli veřejnost tím, že argumentují presumpcí neviny. Věřím, že kolegové z ostatních zemí budou dávat pozor na to, aby rozpočet nešel na ruku příjemcům dotací Babišova typu, a budou varovat českou a evropskou veřejnost.