Co nejdříve vypadalo jako názorová přestřelka mezi místopředsedou Pirátů Jakubem Michálkem a ředitelkou personálního odboru Janou Koláříkovou, přerostlo v obvinění z šikany a snahu o jeho odvolání z vedení strany. Dnes se členové bez okolků urážejí na online fóru a z nezvládnutí kauzy obviňují poslance a předsedu mediálního odboru Mikuláše Ferjenčíka. Na stole tedy nyní leží hned dva návrhy na odvolání.
A zatímco dříve opoziční poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) přirovnával počínání pirátů k sněmovní zabijačce, dnes nezůstávají v debatě pozadu ani jejich vlastní členové. „Tento podnět považuji za střelbu do vlastní nohy a projev ryzího politického amatérismu. Pokud se jedná o pokus o trolling, tak ,haha‘, ale opravdu budeme nyní diskuze otevírat rovnou návrhem na něčí odvolání,“ kritizoval vlastní partaj Jan Stehlík na online fóru.
Mezitím ostatní strany připomínají online zveřejněné kauzy, jako byly schůzky Krausové s majitelem reklamní agentury , a apelují na Piráty, aby upustili od svého hesla o transparentnosti. Ve sněmovních kuloárech si tak sami pirátští představitelé stěžují na to, že „doplácejí na otevření vnitrostranické diskuze veřejnosti“.
Na druhou stranu se nyní sice rozcházejí v otázce odvolání, ale co je stále spojuje, jsou vzájemné útoky, kdy sami tápou, co vlastně dělat. „Jak by asi měl Mikuláš zabránit Jakubovi vyjádřit se ke kauze, která se ho mimochodem dotýká? Sebrat mu notebook, nebo změnit heslo k mailu? Zašít pusu? Jak bys to řešil ty, Dalibore, správně,“ ptal se Stehlík iniciátora nejnovějšího odvolání v diskuzi.
Sám Ferjenčík pak považuje za hlavní úskalí trvající nekolegiálnost uvnitř partaje: „Lidé ve vedení strany (v tomto případě mám na mysli především Janu Koláříkovou, Mikuláše Peksu a Davida Wagnera) řeší konflikt s kolegou neadekvátním způsobem. Především se obávám, že se tento způsob, který považuji za neadekvátní, stane součástí naší organizační kultury,“ napsal na fórum.
V prvním případě byla přitom na počátku Michálkova partnerka a bývalá šéfka pražských Pirátů Michaela Krausová, která během jejich osobní korespondence použila množství ostrých nadávek nejenom na adresu samotné Koláříkové, ale celého pirátského uskupení. Kauza se točila kolem nedávného výběrového řízení na PR poradce primátora hlavního města Zdeňka Hřiba.
Když následně e-mail zveřejnil vedoucí zahraničního odboru Pirátů David Wagner na fóru, mediální rozbuška byla na spadnutí. Obratem se k tomu přidalo nejenom obvinění, že se Michálek nachází kvůli problémům partnerky ve střetu zájmů, kdy mají navíc společně i zasahovat do vnitrostranických výběrových řízení, ale ostatní členy šikanuje.
Toto tvrzení posléze podpořil Mikuláš Peksa: „Registroval jsem, že Jana Koláříková bojuje s Michaelou Krausovou o možnost ta výběrová řízení dozorovat. A registroval jsem, že Jakub Michálek na Janu Koláříkovou řve, vyhrožuje jí a škrtá jí peníze, prostě ji šikanuje jako každého, kdo mu odporuje,“ uvedl europoslanec na pirátském fóru.
Na základě členského podnětu tedy tentokrát prošel prozatím podnět na hlasování o Michálkově odvolání z postu místopředsedy strany. Piráti budou o jeho setrvání rozhodovat od 1. do 4. listopadu.
Michálek již dříve avizoval, že neplánoval na lednovém sněmu strany opětovnou kandidaturu, ale mandát dokončit chce. V případě jeho odvolání by tedy tento post podle dřívějších vyjádření zůstal pravděpodobně neobsazený.
Mezitím zůstává otázka o rozhodování o možném odvolání jeho poslaneckého kolegy Ferjenčíka z postu šéfa mediálního odboru otevřená. V každém případě by se hlasování mělo týkat pouze jejich stranických pozic, nikoli sněmovního působení.