Dvě silné koalice se zajímavými programy, společnými tématy a kampaněmi cílícími na mladé voliče jsou jakousi vidinou lepší budoucnosti a zároveň představou určité nerozhodnosti pro mnoho voličů, kteří doposud nemají jasno v tom, zda v nadcházejících a rychle se blížících volbách volit SPOLU, nebo PirSTAN. Deník FORUM 24 proto přináší shrnutí pěti nejzásadnějších témat, která rezonují zejména mezi mladými voliči. V tématech manželství pro všechny, klima, dostupné bydlení, přijetí eura a vzdělání uvádíme na pravou míru to, v čem se koalice shodují a v čem naopak ne.
MANŽELSTVÍ PRO VŠECHNY
V poslední době potenciální voliče znepokojilo vyjádření předsedy ODS a kandidáta na premiéra koalice SPOLU Petra Fialy o tradiční rodině. Proti tématu manželství pro všechny se ohradil už v roce 2017 ve své knize Od A do Z, kde napsal: „Jsem přesvědčen, že jedině svazek muže a ženy je manželstvím. Nebráním nikomu, aby žil, s kým chce a jak chce.“
„Ale po mně nikdo nemůže chtít, abych věřil, že lidé stejného pohlaví mají vytvářet manželství a rodinu, která se rovná té přirozené,“ pokračuje Fiala ve své knize a dodává: „Odporuje to mé víře, mému rozumu, mému poznání. Tak to prosím taky respektujte.“
Na dotaz serveru Novinky.cz o tom, zda Fialův názor z roku 2017 je stále aktuální, dodal: „Neposuzuji nikoho podle toho, s kým žije, je to každého věc. Ale to, že manželství je záležitost muže a ženy a že tradiční rodina je pro společnost důležitá, je mé hluboké přesvědčení.“
Proti manželství pro všechny je i předseda lidovců Marian Jurečka, který by spíše rozšířil registrované partnerství. „Jsem připraven k debatě a legislativní úpravě, která by rozšířila parametry současného registrovaného partnerství.“
„Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala. V ten okamžik by vládní koalice skončila,“ dodal v rozhovoru pro Deník N.
Jurečka se následně snažil věci uvést na pravou míru. „S odkazem na včerejší rozhovor chci všechny ujistit, že rozhodně nebudeme bourat šanci na změnu v naší zemi. Česká republika ji potřebuje, stejně jako potřebuje vládu, která se dokáže shodnout na těch největších problémech země🇨🇿 a řešit je,“ uvedl na twitteru.
„Někdy se během rozhovoru nepodaří všechno dobře vysvětlit, a to moje včerejší vyjádření patří mezi ně. V otázce manželství pro všechny platí již v minulosti deklarované, co jsme za SPOLU řekli, a to že bude každý poslanec hlasovat podle svého uvážení,“ dodal.
S odkazem na včerejší rozhovor chci všechny ujistit, že rozhodně nebudeme bourat šanci na změnu v naší zemi.
Česká republika ji potřebuje, stejně jako potřebuje vládu, která se dokáže shodnout na těch největších problémech země🇨🇿 a řešit je.— Marian Jurečka (@MJureka) September 18, 2021
Podporu manželství pro všechny vyjadřuje lídryně třetí koaliční strany, Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). „Respektuji názory druhých a Mariana Jurečky si osobně velmi vážím, ale v hlasování o manželství pro všechny máme a budeme mít volné hlasování a já vždy budu zastánkyně toho, že všichni mají mít rovná práva,“ reagovala na Jurečkovo nešťastné vyjádření.
Koalice tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL v otázce manželství pro stejnopohlavní páry bude hlasovat individuálně. Oproti rozdílným názorům panujícím mezi lídry koalice SPOLU má v otázce manželství pro všechny PirSTAN jasno.
„Smyslem sňatku je naplnit lásku dvou lidí a vytvořit zákonné předpoklady k tomu, aby mohli vychovávat děti, pokud chtějí. Stejnopohlavní páry mohou poskytnout stejně láskyplnou a kvalitní výchovu jako páry heterosexuální vlastním i adoptovaným dětem,“ sdělil iRozhlasu předseda Pirátů Ivan Bartoš, jehož strana je pro.
Vít Rakušan už dříve uvedl, že manželství stejnopohlavních párů podporuje a věří, že „se na stejnopohlavní páry dnes již naše společnost dívá bez předsudků.“ Manželství pro stejnopohlavní páry podporuje ze STANu i Věra Kořanová a Jana Krutáková. Proti je naopak Petr Gazdík a Jan Farský.
KLIMATICKÁ KRIZE
Experti a expertky z ekologických organizací sdružených v asociaci Zelený kruh provedli analýzu programů, kde se soustředili na otázku životního prostředí.
„Zelení a Piráti se Starosty mají jednoznačně nejkomplexnější a nejkonkrétnější volební programy z hlediska řešení změny klimatu, napravení neudržitelného zemědělství, modernizace energetiky a zlepšení prostředí pro život. Solidní program pro ochranu klimatu a životního prostředí mají také ČSSD a koalice SPOLU. Naopak koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků (TSS) a SPD navrhují ochranu životního prostředí nejvíce oslabit. O něco lepší, ale slabé jsou programy KSČM, ANO a Přísahy,“ píše Greenpeace.
PirSTAN i SPOLU uvádějí konkrétní řešení pro uzdravení lesů. Soustředí se na přirozenou obnovu lesů a změnu hlavního zaměření státních lesů z produkce dřeva na ochranu půdy a rekreaci. PirSTAN se soustředí na zachování travních prostorů a nesečných biopásů pro hmyz.
Obě koalice mají propracovaná řešení pro zadržování vody v krajině a usilují například o zlepšení vsakování vody ve městech, ochranu proti znečišťování. SPOLU klade důraz na ochranu vody a chce ji ukotvit do Ústavy ČR. PirSTAN hovoří o systému na vsakování vody.
Oproti SPOLU je PirSTAN podle Greenpeace trochu méně konkrétní v otázce rozšíření ochrany přírody na nová území (vyhlášení národních parků na území Křivoklátska a Soutoku Moravy a Dyje).
SPOLU věří, že používání uhlí v elektrárnách skončí do roku 2038, PirSTAN vsází na rok 2033.
DOSTUPNÉ BYDLENÍ
V otázce dostupného bydlení se obě koalice zaměřují na rychlejší výstavbu bytů, o které se domnívají, že vyřeší bytovou krizi, která je jedním z nejhůře uchopitelných témat současnosti. Podle studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) potřebuje Čech na průměrný byt jedenáct ročních mezd.
Koalice SPOLU by upřednostnila lokální stavební úřady a proces zdigitalizovala. Důraz klade na změnu v dostupnosti bydlení. „Příliš mnoho rodin a mladých lidí stále nemá přístup ke kvalitnímu a dostupnému bydlení. To je třeba změnit,“ píše SPOLU ve svém programu. Koalice podporuje používání moderních a šetrných technologií, recyklovaných materiálů a vyzdvihuje podstatu kvalitnější legislativy.
„Výstavbu je nutné v prvé řadě odblokovat, urychlit a zbavit byrokracie. Proto výrazně reformujeme stavební zákon, abychom neohrozili výstavbu a zlepšili co nejrychleji dostupnost všech forem bydlení.“
Koalice PirSTAN řeší otázku bydlení spíše z pohledu lidí v tíživé situaci. „Statisíce Čechů každý měsíc bojují s tím, kde vzít peníze na nájem. To chceme změnit. Posílíme pravomoci obcí, které pomohou účinně řešit vážnou situaci s bydlením každému, kdo si nedokáže vlastními silami najít nebo udržet důstojné bydlení,“ slibují Piráti a Starostové.
Obě koalice se nechaly slyšet, že budou-li ve vládě, změní stavební návrh nového stavebního zákona, který podle nich může ohrozit stavební činnost v Česku. Zákon protlačilo hnutí ANO a obsahoval kontroverzní návrh na vznik centrálního stavebního úřadu.
Více o tomto tématu v článku ZDE.
PŘIJETÍ EURA
Koalice Pirátů s Starostů je pro přijetí eura. V následujících čtyřech letech se chtějí zaměřit na závazný krok vedoucí k přijetí měny, tedy ke vstupu do systému ERM II. Jedná se o Evropský mechanismus směnných kurzů II. Země zapojené do systému jsou povinny udržovat kurzy svých měn v povoleném maximálním fluktuačním pásmu, což je přibližně 15 procent od stanoveného středního kurzu k euru.
Koalice SPOLU se společně k tématu příliš nevyjadřuje. ODS se k otázce eura staví negativně. Podle strany není pro Českou republiku vstup do eurozóny momentálně výhodný.
Strany TOP 09 a KDU-ČSL ale pro přijetí eura jsou. Markéta Pekarová Adamová deníku Echo24 vysvětlila, proč v koaličním programu strana ustoupila ODS: „Primární cíl teď bude splnit kritéria, která přijetí eura předcházejí. Slibovat přijetí eura v příštím volebním období by bylo populistické, protože to vzhledem ke stavu veřejných financí v ČR je v příštích čtyřech letech nereálné. Koalice SPOLU bude usilovat právě o zkrocení veřejných financí. TOP 09 se svého dlouhodobého cíle přijetí eura nevzdává, v rámci koalice pro volby 2021 by však takový slib byl slibem nerealizovatelným, a tudíž lživým. A my svým voličům nelžeme.“
Společně s TOP 09 se k přijetí eura přiklání i KDU-ČSL. „Z dlouhodobého hlediska je přijetí eura i pro KDU-ČSL důležitá součást našeho programu, rozhodně se toho nevzdáváme. Přijetí eura v budoucnu je důležitý krok pro další rozvoj a stabilizaci naší ekonomiky. O programových tématech se vedou jednání, podrobnosti budeme zveřejňovat na konci února,“ sdělil deníku Echo24 předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.
VZDĚLÁNÍ
„Vzdělání je nejlepší investicí do budoucnosti, a proto na něj klademe v programu koalice SPOLU velký důraz,“ píše ODS a dodává, že pro koalici je vzdělávání jednou z klíčových a dlouhodobých priorit. SPOLU tak bude usilovat o to, aby se žáci naučili kritickému myšlení, finanční gramotnosti a znali moderní dějiny. Koalice zdůrazňuje, že je třeba odstranit covidové dluhy a připravit ředitele na to, že se pandemie v Česku může znovu objevit.
„Zasadíme se o propagaci a vrácení prestiže výuce řemesel, víceletým gymnáziím vrátíme jejich původní účel,“ popisuje PirSTAN. Koalice se chce zaměřit na podporu kariérního poradenství, kvalitní výuku cizích jazyků a stejně tak jako SPOLU se chtějí Piráti a Starostové zaměřit na rozvoj kritického myšlení studentů.