Iva Bittová, muzikantka a herečka, Jan Dobrovský, podnikatel a filantrop, Heřman Chromý, bývalý politický vězeň, Tomáš Halík, duchovní a vysokoškolský pedagog, Pavel Kosatík, spisovatel, František Kostlán, publicista, Daniel Kroupa, vysokoškolský učitel, Vladimír Merta, hudebník, Petr Oslzlý, herec a dramaturg, Petr Placák, spisovatel a historik, Petr Pithart, politik, Olga Sommerová, filmová dokumentaristka či Jaroslav Veis, novinář. To je jen několik jmen z dopisu adresovaného předsedkyni poslanecké sněmovny Markétě Pekarové Adamové. Jeho cílem je upozornit na snahu slovenských vládních stran odvolat předsedu Progresivního Slovenska Michala Šimečku z postu místopředsedy slovenské Národní rady. Deník FORUM 24 přináší kompletní znění dopisu.
„Vážená paní předsedkyně!
Jak jistě víte, slovenské vládní strany Smer a SNS navrhují odvolání poslance a předsedy politické strany Progresívne Slovensko Michala Šimečky z funkce místopředsedy Národní rady Slovenské republiky pro údajný střet zájmů mající spočívat v přijímání státních dotací osobami jemu blízkými, ovlivňování procesu přijímání státních dotací, zneužívání ústavních demokratických práv na ochranu svých osobních zájmů, narušování zdravé demokratické soutěže prostřednictvím svého otce, akcionáře Denníku N, a jednáním v oblasti veřejné komunikace, které vážným způsobem přispívá k polarizaci Slovenska a k rostoucímu napětí a nenávisti ve společnosti.
Za autora odůvodnění návrhu plného smyšlených obvinění, který se tónem i jazykem v ničem neliší od denunciantských textů éry normalizace z per důstojníků STB, je v jeho digitálních vlastnostech označen ředitel Slovenské informační služby Pavol Gašpar, syn poslance Smeru Tibora Gašpara. Dokument mezi jiným naznačuje i podíl Michala Šimečky na polarizaci společnosti, která vedla k atentátu na současného slovenského premiéra Roberta Fica.
Případ se dotýká i naší společné minulosti. Dokument znevažuje a napadá i členy rodiny Michala Šimečky, kteří se významným způsobem podíleli na obnově demokracie v bývalém Československu a budování česko-slovenských vztahů. Dědeček Michala Šimečky, zesnulý slovenský disident českého původu Milan Šimečka, jehož nadace prý neoprávněně pobírala státní dotace za účasti strýce Michala Šimečky, byl po Sametové revoluci jedním z poradců prezidenta Václava Havla. Otec Michala Šimečky Martin Milan Šimečka byl šéfredaktorem pražského časopisu Respekt a často kritickým komentátorem nejen slovenské ale i české politické scény. Jeho matka, Marta Šimečková, je dlouholetou organizátorkou Bratislavského středoevropského fóra, jedné z nejvýznamnějších akcí věnované problémům zemí střední Evropy. Jeho životní partnerka Soňa Ferienčíková, označovaná předsedou vládní Slovenské národné strany Andrejem Dankem za tanečnici u tyče, je choreografka a absolventka pražské Akademie múzických umění.
Účelová kampaň vedená proti Michalovi Šimečkovi prostředky úpadkového reálného socialismu je aktem mocenské zvůle a politické vendety za jeho veřejnou kritiku současné slovenské vlády a jejích představitelů s cílem ho umlčet a vytěsnit z veřejného prostoru. Pomíjí přitom základní demokratické principy a zvyklosti, které přiznávají představitelům opozice v demokratických zemích podíl na vrcholných parlamentních funkcích a právo na veřejnou kritiku vlády. Odvoláním Michala Šimečky z funkce místopředsedy by Národná rada Slovenské republiky potvrdila hrozivý odklon od hodnot svobody a tolerance, které jsou v samotném středu demokracie.
Je samozřejmě právem Národní rady Slovenské republiky a jejích poslanců rozhodovat si o dělbě funkcí a uspořádání vnitřních poměrů suverénně, bez jakéhokoliv vnějšího zasahování. Je ale stejně tak právem, ba povinností parlamentů jiných demokratických zemí brát taková rozhodnutí v potaz. Vycházejíce z petičního práva podle zákona č. 85/1990 Sb., Vás proto, vážená paní předsedkyně, jako nejvyšší představitelku Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky vyzýváme, aby v případě, že dojde ke skandálnímu odvolání Michala Šimečky z funkce místopředsedy Národní rady Slovenské republiky jako aktu mocenské zvůle, s ní Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky přerušila veškeré oficiální styky do doby, než dojde k nápravě poměrů a než se slovenský parlament vrátí do rodiny demokraticky jednajících zákonodárných sborů.“