Andrej Babiš se neshodne s Alenou Schillerovou, jestli snížení DPH zlevní pivo. Premiér k tomu veřejně vyzývá hospodské, zatímco ministryně financí to neočekává. Do chaotické debaty se vložil prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek, který snížení DPH a zavedení EET vítá, ale levnější pivo neslibuje.
„Nevím, jak na to přišla. Hospodský se může se slevou podělit se zákazníky. Záleží jen na něm. Šlo o to, jak dostat peníze přímo do hospod, kde nedostali slevu z DPH na jídlo kvůli EET. Takže bych očekával od hospodských poděkování a můžou lidem zlevnit půllitr točeného piva o 4,95 koruny,” reagoval Babiš na vyjádření Schillerové, že se cena piva snižovat nebude. Později svoje mylné propočty korigoval a požaduje snížení ceny piva aspoň o dvě koruny.
Schillerová: Pivo nezlevní
„Pivo nebude levnější,“ prohlásila krátce předtím premiérova pravá ruka ve vládě. „My sice snižujeme DPH na točené pivo, podporujeme tím restaurace, ale víme, že ty restaurace si to prostě nechají. To se neprojeví na konečné ceně piva. Když jsme v roce 2016 zavedli nižší 15procentní DPH na stravovací služby kvůli první fázi EET, tak se to také na cenách neprojevilo.“
Schillerová je sice blíže pravdě než Babiš, ale neříká ji celou. Zavedení elektronické evidence tržeb přispělo k výraznému růstu cen jídel, jen za první dva roky v průměru o 14 procent. Skončila éra levných meníček za 60 korun a průměrná cena oběda, který stál před startem EET stovku, se vyšplhala na 114 korun.
Přeřazení DPH pro stravovací služby do nižší sazby se tedy pro zákazníka nijak pozitivně neprojevilo. Jídlo podle průzkumů nezlevnil nikdo, naopak postupně podražilo.
Svoji roli sehrály i další faktory ovlivňované vládou, jako je protikuřácký zákon a růst mzdových nákladů každoročním navyšováním minimální a zaručené mzdy. Jelikož se k těmto vlivům připojují rostoucí ceny vstupů, energií a dopravy, pokračuje zdražování stravování průběžně dál.
Nemají si na co stěžovat
Chaos a odpor vůči složitému systému DPH pro pivo je tak zřetelný, že se do debaty vložil i prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek. V rozhovoru pro DVTV daňovou změnu vítá jako pomoc restauratérům a kompenzaci zvýšených nákladů kvůli EET. Dává ji do souvislosti se snížením DPH u stravování.
„Hospodští si nemají na co stěžovat,“ prohlašuje šéf asociace, která ve skutečnosti zastupuje jen zlomek podnikatelů v pohostinství a ubytovacích službách. Aktuálně dosahuje počet jejích členů 1560, zatímco Stárek sám uvádí, že jen v sektoru stravování působí 35 tisíc podnikatelů.
Je přitom skutečností, že Stárkova asociace, na jejíž podporu se Babiš často odvolává, zastupuje zájmy spíše velkých restaurací a hotelových řetězců, tudíž většinou plátců DPH. Nechce se však věřit, že by šéf tohoto spolku netušil, kolik firem v jeho oboru DPH neplatí, a tudíž se jich jím tolik vychvalované snížení daně na pivo netýká.
Této odpovědi se vyhnul, ale zároveň informoval, že počet plátců po spuštění EET stoupl o 16 procent. Je jich přitom zhruba třetina a ve venkovských oblastech je tento rozdíl dramaticky větší.
Podle loňských údajů společnosti Bisnode podniká v kategorii stravování v restauracích, stánků a mobilních zařízení (dovoz jídla) celkem 132 tisíc podnikatelů a živnostníků. Z toho 81 procent neplatí DPH, přičemž stánkaři jsou beztak ze sníženého DPH pro pivo vyjmuti.
Levnější pivo jsme neslibovali
Stárek, který v rozhovoru nápadně opakoval argumenty ministryně Schillerové, se vyjádřil i k Babišově výzvě, aby hospodští zlevnili pivo. „Nikdy jsme neslibovali, že se budou díky nižší DPH snižovat ceny, je to věc trhu. Nejsme schopni to garantovat. Slibovat, že bude guláš a pivo levnější, je ekonomický nesmysl, a já se domnívám, že k tomu nedojde,“ vzkázal premiérovi.
Připomněl, že se nižší sazba DPH málokdy promítne do cen. Uvedl příklad z Francie, kde se snižovala daň u stravování a tamní asociace slibovala, že se sníží ceny. „Ukázalo se, že nemají pravdu, a u veřejnosti je to vrhlo do špatného světla.“
Co k tomu dodat? Stárek patřil spolu s bývalým předsedou Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karlem Havlíčkem, který dnes povýšil na dva ministerské posty současně, mezi nejdůraznější podporovatele EET. Jeho zavedení považoval za veskrze pozitivní krok.
„Z praxe a terénu víme, že jsou restaurace, které tu elektronickou evidenci ještě vůbec nemají. A já se domnívám, že po tomto kroku musí následovat nějaká kontrola a případné sankce,“ přimlouval se dokonce za zvýšení státní represe po roce fungování EET ve stravovacích a ubytovacích službách.
Hodit vinu na hospodské
Je otázka, jestli si je premiér Babiš výše uvedených skutečností vědom, nebo se jen populisticky snaží házet vinu za nezlevňování piva na hospodské, kterým údajně sliboval podporu. Hlavně venkovským výčepům, které nevaří a DPH neplatí. Pravděpodobnější je druhá varianta, protože si osvojil vytváření obrazu malých podnikatelů jako hamižných zlodějů, a část veřejnosti mu to stále věří.
Pro takto charakterově ustrojeného premiéra není nic snazšího než se farizejsky tvářit, že udělal vše pro blaho štamgastů malých hospod, a na zájmy a osudy jejich majitelů ve skutečnosti kašle. To oni případně zhatí jeho „bohulibé“ myšlenky.
Šéf asociace sice komentuje situaci realističtěji než premiér, nechce se na veřejnosti ztrapňovat. Evidentně však nehájí zájmy malých podnikatelů a živnostníků v oboru, protože dosud jen přihlížel státní šikaně, kterou jim naservírovali Babiš a jeho kohorta. O tom svědčí i Stárkova podpora on-line systému EET, který nemá ve vyspělé Evropě obdoby a od kterého se odvíjejí všechny následné problémy, včetně chaosu v DPH.