Pro stanovení ceny jakéhokoliv zboží je třeba si udělat rozpočet. Nejsem hospodský, ale celkem dobře si dokážu spočítat, kolik peněz musím zaplatit na vstupu ještě dříve, než otevřu ráno hospodu. Když jsem ve svém předchozím článku napsal, že se po zavedení elektronických tržeb zdraží nejlevnější pivo na 80 korun, snesla se na moji hlavu bouře kritiky, že jsem si z prstu vycucal nějaká hausnumera a že se nic takového nemůže stát. Může, nemůže, nejlepší bude, když si to spočítáme. Netvrdím, že můj rozpočet je kompletní a že jsem na něco nezapomněl, vzal jsem čísla přes palec, ale jsem přesvědčen, že se budou velmi blížit realitě.
Než si otevřeme naší vzorovou hospodu, musíme si ji nejprve koupit, respektive zaplatit odstupné předchozímu majiteli, za takovou malou zkrachovanou hospůdku pro cca 30 až 50 lidí, řekněme o celkové výměře 120 m čtverečních, zaplatíme odstupné kolem půl milionu a za jakýkoliv nadstandard nebo hospodu v provozu, či snad dokonce vydělávající hospodu, zaplatíte za přenechání i několik milionů. Tím chci říct, že máte nějaký poměrně vysoký počáteční náklad, který máte uložený v majetku té hospody a ten majetek musíte postupem doby odepsat a koupit nový a i to je položka, která se v ceně zboží projeví.
Do otevření musíte velmi často předělat kuchyň, dokoupit některé vždy drahé stroje, například konvektomat nebo kávovar nebo sporák, salamandr, nebo digestoř, mrazák, do hospody musíte vložit mnoho peněz, pokud chcete vařit podle současných standardů. Další peníze vás stojí vymalovat, dodat nábytek nebo opravy toho původního, dokoupit chlaďáky na víno nebo nápoje, doplnit sklo a vytvořit provozní zásoby, tím myslím nakoupit alkohol a nápoje, vybavit kuchyni surovinami, řekněme, že Vás to vyjde na 500 tisíc. Suma sumárum, do hospody musíte vrazit od 1 do 2 milionů, abyste ji mohli provozovat a vyhověla všem hygienickým požadavkům.
Dále potřebujete peníze na nejméně 3 měsíce provozu, než začne hospoda vydělávat peníze a tuto ztrátu musíte v průběhu provozování restaurace získat zpátky.
A teď se pojďme podívat na provoz hospody:
Takže, pokud přijmete přibližnou velikost nákladů, provoz hospody vás bude stát cca 460 000 měsíčně. Tolik musíte vydělat na pivu a jídlu, abyste mohli být relativně v pohodě. Pokud dnes máte, jako hostinský, z jednoho piva 8 korun, museli byste měsíčně prodat v té malé hospůdce pro 50 lidí 57.500 piv!
To je super!
To nejspíš nedáte.
Budete muset zdražit.
Pokud budete mít na jednom pivu 80 korun zisku, už vám bude stačit vytočit pouhých 5.700 piv měsíčně, což činí 192 piv denně, což jsou dva sudy. Která hospoda na vesnici vytočí denně 2 sudy?
Selskými počty dospějeme k závěru, že 80 korun zisku + 14 korun nákupní cena dělá 92 korun za 1 pivo. Část zisku bude generovat kuchyň, ta také spotřebovává značnou část zdrojů, ale hlavní díl bude záviset na konzumaci piva a tvrdého alkoholu. Tento model, který jsem nastínil, bude platit víceméně pro všechny typy pohostinských zařízení, menší hospoda má menší náklady, ale také méně vydělává, větší hospoda má větší náklady a vydělává více. Ať budete dělat, co budete dělat, za o mnoho méně než 80 korun pivo prodávat nemůžete, protože byste prodělávali.
Netvrdím, že jsem zohlednil všechny aspekty, nejsem hospodský, jak už jsem řekl v úvodu, ale dovedu si jednoduchými počty spočítat, co možné je a co možné není. Pokud se shodneme na tabulce nákladů, která dle mého není nijak přemrštěná, měli bychom se zároveň shodnout na tom, že není možné, aby zboží mělo cenu 24 korun, když náklady činí 92 Kč. To, že tomu tak v praxi je, znamená, že obchodní vztahy v pohostinství jsou totálně pokroucené a v honbě za laciným pivem je nejvíce krácen na svých právech personál hospod a samotní hostinští a až na konci řady je Babiš a jeho daně. A paradoxně ten, kdo nijak nepomáhá ani nepřispívá k hostinskému povolání, má největší nároky na své pravidelné babišovské desátky. Že by hostinští měli ve štruzoku nacpáno 12,5 miliardy korun, které odmítají Babišovi vydat, je absurdní.
Největší položka z provozu hospody jsou mzdy personálu, a to je právě ta oblast, která je nejvíce krácena na svých právech. Jsou hospody, kde vám majitel platí za 14- i 16hodinové směny jen minimální mzdu ze zákona a ještě vás donutí podepsat zkrácený úvazek na 30 hodin týdně. Servírka nebo číšník pak berou 5500 čistého měsíčně a doufají, že jim hosté dají dýško, aby se uživili.
Se zavedením EET bude muset dojít k narovnání všech porušených vazeb v pohostinství, ona totiž EET nedovolí jinou možnost, personál začne dostávat adekvátní plat, stát vybere své daně, majitel vydělá na život. Ale někdo to musí zaplatit. A vybráni jsme byli my, spotřebitelé. Kdo jiný. A my se musíme rozhodnout, zda je ten správný čas narovnat ekonomické vztahy v pohostinství a zda je pro nás přijatelné platit za pivo 80 korun a i o hodně více?