Ruská invaze na Ukrajinu trvá už přes 500 dní a během této doby probíhá vytrvalá dezinformační kampaň. Některé z nejčastěji sdílených příkladů dezinformací lze nalézt na twitteru v příspěvcích, které zveřejňují předplatitelé se značkou „modré fajfky“. Ti si platí za propagaci svého obsahu mezi ostatními uživateli.
Na některé často šířené lži a manipulace se zaměřila BBC a uvedla konkrétní příklady.
„Na internetu se objevilo mnoho zavádějících příspěvků o nedávných nepokojích ve Francii, ale jeden z nich se minulý týden zaměřil na vojenskou pomoc USA Ukrajině.
Obsahoval snímek obrazovky, který vypadal jako titulek ze zpravodajského webu, spolu s obrázkem dvou pušek. ‚Na francouzskou policii se střílí z amerických pušek, které možná pocházejí z Ukrajiny,‘ stálo v titulku. Příspěvek, který byl zobrazen více než milionkrát, sdílelo několik účtů na twitteru opatřených modrou značkou,“ píše BBC.
Redakce zjistila, že původ tohoto tvrzení lze najít na prokremelských kanálech v aplikaci pro zasílání zpráv Telegram. Obrázek použitý v příspěvku se objevil na ruském vojenském blogu z roku 2012 o střelecké soutěži pořádané na střelnici nedaleko Moskvy. Žádné skutečné důkazy o amerických zbraních určených pro Ukrajinu nikdo neposkytl.
Dalším příkladem dezinformace, kterou šíří držitelé „modré fajfky“, je tvrzení, že Rusko objevilo na Ukrajině „továrny na děti“. Děti ve věku od dvou do sedmi let jsou prý v továrně „chovány“ a pak posílány do „dětských sexuálních bordelů“ nebo jsou jim odebírány orgány, které jsou pak prodávány na Západě. Původ tohoto tvrzení je v článku, který v březnu zveřejnil The People’s Voice, což je alternativní název pro YourNewsWire, známého výrobce a šiřitele falešných zpráv na internetu.
Po ruském raketovém útoku v centru Kramatorsku na východě Ukrajiny zahynulo několik lidí. Bezprostředně po útoku se na účtu „modré fajfky“ objevilo tvrzení, že úder byl omylem proveden Ukrajinou a zasáhl kasárna, v nichž jsou umístěny jednotky NATO a zahraniční žoldnéři. Příspěvek byl zobrazen více než milionkrát. Neexistují přitom žádné důkazy o tom, že by šlo o raketu odpálenou ukrajinskými silami, ani o tom, že by byla zasažena kasárna.
Podobných případů se dá najít řada. BBC kontaktovala tisková kancelář Twitteru s žádostí o reakci na šíření nepravdivých a zavádějících příspěvků na „Twitteru Blue“, ale kancelář přijetí dotazu sice potvrdila, ale odmítla se k němu vyjádřit.
Twitter je terčem kritiky především od doby, kdy ho převzal podnikatel Elon Musk. Musk sám na svém účtu šířil konspirační článek o napadení manžela političky Nancy Pelosiové. V říjnu Musk na twitteru zveřejnil odkaz na článek listu Santa Monica Observer, který tvrdil, že Paul Pelosi byl v době útoku opilý a hádal se s mužským doprovodem. „Existuje malá možnost, že v tomto příběhu je něco víc, než se zdá,“ uvedl Musk ve svém tweetu, který byl krátce po zveřejnění smazán.
Musk také šířil zmanipulované video o napadení Kapitolu, pocházející od známého proputinského manipulátora Tuckera Carlsona. Sestříhané záběry dělaly dojem, že se útočníci ve skutečnosti pokojně procházejí po budově a prohlížejí si ji.