Britský deník Mirror na základě informace z nejmenovaného zdroje tvrdí, že operační skupina až 600 britských vojáků je připravena k nasazení na Ukrajině . Důvodem jsou obavy, že se Rusko chystá svého souseda napadnout. Jednotky SAS a výsadkového pluku byly prý upozorněny, že mohou být do země vyslány během několika hodin.
Mirror píše: „Stav pohotovosti přichází poté, co šéf obrany a šéf rozvědky MI6 upozornili úřad premiéra, že ruský prezident Vladimir Putin představuje jasné a aktuální nebezpečí pro Ukrajinu a Západ. Došlo k tomu po zveřejnění videozáznamů, které podle všeho ukazují ruské tanky, obrněná vozidla a vojáky hromadící se poblíž Ukrajiny. Záběry na sociálních sítích podle všeho ukazují obrovské množství ruské vojenské techniky poblíž města Voroněž, 200 mil východně od ukrajinských hranic. Bylo tam údajně přesunuto velké množství ruských tanků, houfnic a obrněných vozidel.“
Nyní se údajně na případné nasazení připravují britské síly složené z příslušníků SAS, speciálního průzkumného pluku, zdravotníků, ženistů, spojařů a až 400 výsadkářů z 16. letecké útočné brigády se základnou v Aldershotu v Hants.
Zdroj podle Mirroru uvedl: „Oddíl vysoké pohotovosti brigády byl informován o tom, že bude možná muset být nasazen ve velmi krátké době… Připraveno je 400 až 600 vojáků. Jejich vybavení je sbaleno a jsou připraveni odletět na Ukrajinu a buď přistát, nebo seskočit padákem. Jsou vycvičeni pro obě varianty.“
Východní část Ukrajiny je v rukou promoskevských separatistů, které Kreml podporuje dodávkami vojenské techniky a přítomností ruských vojáků na místě. Obojí ovšem Kreml popírá. Ukrajinský Krym Rusko zcela anektovalo v roce 2014.
Nejvyšší britský vojenský důstojník generál sir Nick Carter, náčelník obranného štábu, varoval, že existuje větší riziko vypuknutí náhodné války mezi Západem a Ruskem než kdykoli od dob studené války. Carter řekl: „Musíme si dát pozor, aby lidé nedopustili, že nás válečnická povaha některých našich politiků dovede do situace, kdy eskalace povede k chybné kalkulaci.“
Napětí ve východní Evropě roste poté, co EU obvinila Bělorusko, že na hranici s Polskem přiváží tisíce migrantů a vyvolává tak humanitární krizi, což je spor, který hrozí, že do něj bude vtaženo Rusko a NATO.
CNN.com píše: „‚Myslím si, že jsme v mnohem konkurenčnějším světě než před deseti nebo patnácti lety. A myslím, že povaha konkurence mezi státy a velmocemi vede k většímu napětí. A myslím si, že toto napětí je věc, na kterou je třeba dávat pozor,‘ řekl generál Nick Carter v rozhovoru, který by měl být podle tiskové zprávy zaslané CNN odvysílán v neděli.
Carter srovnal současnou situaci s předchozími obdobími své vojenské kariéry od roku 1978. ‚Když jsme vy a já vyrůstali, byl to bipolární svět. Dva bloky: Sovětský svaz a Západ. Pak jsme přešli do období, kdy byl unipolární a Spojené státy měly naprostou převahu,‘ řekl novináři Tomu Newtonu Dunnovi. ‚A já si myslím, že nyní jsme se dostali do období, kdy je svět více multipolární, a myslím si, že v multipolárním světě, kde lidé soupeří o různé cíle a různé agendy, existuje větší riziko napětí, které vede k takovým věcem, o kterých mluvíme,‘ řekl generál.“