Ani extrémní vedra neodradila egyptské beachvolejbalistky Marwu Abdelhadyovou a Doaau Elghobashyovou od zahalení a nošení hidžábu během zápasů na olympijských hrách v Paříži. Přestože v žádném ze svých tří utkání neuspěly, vzbudily ve Francii velkou pozornost.
Marwa Abdelhadyová a Doaa Elghobashyová k favoritkám olympijského turnaje v beachvolejbalu rozhodně nepatřily. Však také postupně prohrály s Brazilkami, Italkami a Španělkami. Egyptské reprezentantky si však získaly pozornost diváků a novinářů jiným způsobem. Ve všech zápasech totiž nastoupily zcela zahalené a na hlavě měly navíc hidžáb, což je v tomto sportu skutečně raritní.
Nutno zmínit, že pořadatelská Francie zakázala svým sportovcům hidžáb nosit, a to bez ohledu na jejich náboženské vyznání. „Zákaz francouzským sportovcům soutěžit s hidžábem na olympijských a paralympijských hrách je k smíchu v kontextu tvrzení, že olympiáda v Paříži je první genderově neutrální olympiádou. Spíše to odhaluje rasistickou genderovou diskriminaci, která je základem přístupu ke sportu ve Francii,“ řekla pro Amnesty International výzkumnice v oblasti práv žen v Evropě Anna Bluśová.
Zcela opačný názor však zastává prezident francouzského olympijského výboru David Lappartient. Podle něj platí stejná pravidla oddělení státu a církve pro francouzské olympioniky stejně, jako pro všechny pracovníky ve veřejném sektoru. „Pro jiné země to možná není úplně pochopitelné, ale je to součást naší francouzské DNA,“ sdělil.
Zákaz samozřejmě odsoudily také egyptské hráčky. „Já chci hrát v hidžábu, ona chce hrát v bikinách – všechno je v pořádku, pokud chceš být nahý, nebo nosit hidžáb. Jen respektujte všechny různé kultury a náboženství,“ sdělila pro Expressen Doaa Elghobashyová.
Zároveň však dodala, že si váží toho, že Mezinárodní volejbalová federace nošení hidžábu umožňuje.