Tomio Okamura (SPD) se na začátku května pustil do místopředsedy lidovců Jana Bartoška. Ve sněmovně ho označil za novodobého Hitlera, a tak nyní čelí disciplinárnímu řízení v mandátovém a imunitním výboru. Podle Bartoška šlo o zbabělý čin ve chvíli, kdy se on sám ze své pozice nemohl bránit, přičemž Okamurův výrok vnímá jako urážku všem skutečným obětem holocaustu s protižidovských pogromů. Výbor se bude záležitostí zabývat příští týden v úterý.
Předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura na začátku května na mimořádné schůzi sněmovny ke korespondenční volbě u řečnického pultíku označil místopředsedu sněmovny Jana Bartoška (KDU-ČSL) za novodobého Hitlera, prý dělal vůči SPD v minulém volebním období „pogromy“ a že kvůli němu musel čelit desítce trestních oznámení.
O Bartoškovi prohlásil, že je odborníkem na to podsouvat mu vždy nějaké výmysly a lži. „V minulém volebním období mě chtěl politicky zlikvidovat, takový novodobý Hitler je to taky, jako jo. Mně tak připadá vždycky ta jeho dikce. A mně třeba voliči píšou často, že ještě knírek dát, a je to jako úplně ta dikce,“ řekl 9. května Okamura ve svém proslovu, který trval přes dvě hodiny.
To si Bartošek ale nenechal líbit, a tak proti němu navrhl disciplinární řízení v mandátovém a imunitním výboru. „Napravme politickou kulturu. Původně jsem chtěl urážky od Okamury řešit soudně, po rozvaze je hodlám řešit na půdě sněmovny. Navrhuji proti němu disciplinární řízení v mandátovém a imunitním výboru. Jde o nastavení hranice, jaké chování budeme, či nebudeme tolerovat ve veřejné diskuzi. Nenávistné vyjadřování poškozuje nás všechny,“ uvedl Bartošek na sociální síti X.
Na Bartoškův podnět tento týden v úterý mandátový a imunitní výbor rozhodl o zahájení disciplinárního řízení vůči lídrovi SPD a celou záležitostí se bude znovu zabývat v úterý 9. července. Informovala o tom jeho předsedkyně Helena Válková (ANO).
„Poslanecká imunita nikoho nezbavuje lidské slušnosti. Proto jsem rád, že se mandátový a imunitní výbor bude zabývat urážkami a osobními výpady Tomia Okamury vůči mé osobě,“ řekl Bartošek pro deník FORUM 24.
Nemohl jsem se bránit, z podstaty pozice musím působit nestranně
Místopředseda sněmovny připomněl, že ho Tomio Okamura v minulosti osobně urazil několikrát. Tentokrát to ale podle něj bylo jiné v tom, že tak učinil „zbaběle“ v situaci, kdy se nemohl bránit. „Přímo ve chvíli, kdy mě označil za Hitlera a lidovce obvinil z pogromů, jsem řídil schůzi sněmovny, a tedy jsem se dle jednacího řádu nemohl bránit, jelikož z podstaty pozice musím působit nestranně. Byl si této skutečnosti dobře vědom a neštítil se ji využít,“ vysvětlil.
„Navíc jeho slova nevnímám jen jako urážku své osoby, ale jako plivanec do tváře všem skutečným obětem holocaustu s protižidovských pogromů. Tato neúcta k naší minulosti je pro mě nepřijatelná,“ zdůraznil Bartošek.
„Věc bude řádně projednána včetně vyjádření obou stan. Až po proběhlém disciplinárním řízení je možné rozhodnout o věci samé a druhu sankce,“ řekl pro deník FORUM 24 poslanec Josef Cogan (STAN). Až výbor celou záležitost projedná, přičemž tedy budou mít prostor se vyjádřit jak Bartošek, tak Okamura, zveřejní své rozhodnutí. Helena Válková pro deník FORUM 24 zdůraznila, že mandátový a imunitní výbor je neveřejný orgán, a tak se není možné k průběhu řízení do té doby vyjadřovat.
Bartošek přiblížil, že výbor může Okamurovi přikázat omluvu a uložit pokutu v podobě propadnutí až jednoho měsíčního platu. O podobě případné omluvy rozhoduje výbor, může jít o omluvu na půdě sněmovny, v rámci výboru, nebo osobní. Prozatím je podle něj ovšem zbytečné předjímat, jak zasedání dopadne.
Pokud výbor pokutu nebo omluvu uloží, poslanec se proti rozhodnutí může odvolat k celé dolní komoře.
V tomto volebním období se výbor zabýval několika podněty kvůli chování či výrokům poslanců na plénu, disciplinární řízení ale nezahájil. Předloni v říjnu například výbor nezahájil řízení s Okamurou, který čelil podnětu za výroky vůči předsedkyni dolní komory Markétě Pekarové Adamové (TOP 09). Loni v březnu výbor odložil podnět poslanců ANO vůči ministryni obrany Janě Černochové (ODS) a v květnu dvojici podnětů Bartoška na předsedu opozičního hnutí ANO Andreje Babiše.