Ředitel Bezpečnostní informační služby (dále „BIS“) Michal Koudelka dostal velké „vyznamenání“. Český prezident Miloš Zeman jako nejvýše postavený český přítel Ruska a prezidenta Vladimira Putina ho už pošesté odmítl jmenovat do pozice generála, navzdory jednohlasnému návrhu a doporučení české vlády. Šéf české kontrašpionáže tak zůstane „jenom“ plukovníkem.
Žijeme v České republice, hlavou státu je Miloš Zeman, a proto by to dnes už nikoho nemělo udivovat. Pro pořádek si však zrekapitulujme, proč se plukovník Koudelka za éry Miloše Zemana nemůže stát generálem. Samotný Koudelka pracuje pro BIS od roku 1992 a deset let před svým nástupem do čela české kontrarozvědky (2016) vedl oddělení kontrašpionáže se specializací na diverzní působení ruských a čínských tajných služeb na našem území. Ve stejné době získávají ve výročních zprávách BIS větší a větší prostor zjištění o nelegálních aktivitách ruské tajné služby na našem území a opakované apely na rostoucí nestandardní zastoupení osob s diplomatickým krytím na ruské ambasádě v Praze.
Protože české vlády a prezidenti (zejména Václav Klaus a Miloš Zeman) si z takových informací našich tajných služeb nikdy zbytečnou hlavu nedělali, první vážný konflikt mezi Zemanem a Koudelkou se datuje k roku 2018. Tajná služba tehdy výslovně popřela podezření českého prezidenta, který tvrdil, že toxická látka novičok se vyráběla v Česku. Novičokem byl v březnu 2018 otráven v britském Salisbury Sergej Skripal se svou dcerou a hlavním podezřelým bylo Rusko. To se snažilo odvrátit podezření na mezinárodní scéně a tvrdilo, že toxická látka pochází z jiných zemí, zejména z Česka. Koudelka a spol. se stali neoficiálním nepřítelem Pražského hradu, který dlouhodobě shazoval práci kontrarozvědky a označoval ji za „čučkaře“. Paradoxně ve stejné době si BIS převzala od americké tajné služby CIA cenu George Teneta, nejvyšší ocenění za zahraniční spolupráci, udělované jednou za rok.
„BIS ve vztahu k Rusku nebo Číně nám dělá problémy. Naším zájmem je mít přátelské vztahy jak s Ruskem, tak i Čínou,“ nechal se slyšet Miloš Zeman. Kontrarozvědka se však „nepoučila“, naopak, na základě zjištění BIS byli z Česka vyhoštěni tři zaměstnanci ruské ambasády v Praze a výroční zprávy BIS nadále varovaly před expanzí ruských a čínských zájmů na našem území a jejich prorůstaním do české politiky a ekonomiky. Nevzdával to ani Zeman, který si loni dokonce nechal připravit pětibodový pamflet na Koudelku a distribuoval ho na vládu s jasným vyzněním, že v případě Koudelky se jedná o naprosto neschopného manažera. Bůh ví, kam by to celé zašlo, kdyby premiér Andrej Babiš a vicepremiér Jan Hamáček veřejně neoznámili výsledek vyšetřování české policie a tajných služeb, že ruské tajné služby naplánovaly a provedly smrtící exploze muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014. Prezident Miloš Zeman následně promlčel týden, aby pak zjištění našich bezpečnostních složek v legendárním televizním projevu relativizoval a zásadně znevěrohodnil.
V tomhle světle je tedy úplně pochopitelné, proč se šéf kontrarozvědky nemůže – na rozdíl od všech jiných šéfů českých tajných služeb a policejních hodnostářů – propracovat do hodnosti generála. Není totiž možné, aby někdo varoval před hrozbou cizích zájmů, když jejich hlavní představitel je nešťastnou shodou okolností nejvyšším ústavním činitelem v zemi. Tam, kde je prezidentem Zeman, se proto nějaký Koudelka nikdy generálem nestane. Pro Zemana to je důvod ke spokojenosti, naopak pro Koudelku zase prestižní ocenění. A pro nás ostatní jedna malá česká tragédie.