Muzeum paměti XX. století připravuje odbornou publikaci o spisovateli a filozofovi Zbyňku Fišerovi, jenž je známější pod pseudonymem Egon Bondy. Tato studie bude zaměřena na jeho různorodé vztahy se Státní bezpečností a v mnohém boří dosud přetrvávající mýty.
Už na podzim 2021 jsme s historikem Petrem Blažkem dali dohromady archivní materiály, které jsme nezávisle na sobě v průběhu mnoha let k osobě Zbyňka Fišera, alias Egona Bondyho, shromáždili. Když jsem následně víc než tisíc archivních dokumentů chronologicky seřadil, začal se najednou vyjevovat radikálně jiný nejen obraz člověka, ale především odlišný obraz bondyovského mýtu, než jaký je dnes většinou rozšířen a nekriticky sdílen.
Připravovaná kniha bude mít dvě části. První interpretační studie nazvaná Historie jako rozplétání otevřenosti života a díla pochází z pera autora tohoto článku. Její název je inspirovaný teoretickým dílem filozofa postmoderny Umberta Eca Otevřené dílo. Druhou částí bude edice archivních dokumentů Státní bezpečnosti z období 1949–1989, které vybral a opatřil kritickým poznámkovým aparátem historik Petr Blažek.
Skutečnost, že se v názvu připravované studie neobjevuje přímo jméno známého básníka, prozaika a filozofa, je záměrná a osvětluje ji podtitul — Kritická studie jednoho parazitického (bondyovského) mýtu. Badatelská práce zkoumá totiž především nejrůznější mýty či bondyovský mýtus, který je specifický tím, že byl dlouhodobě vytvářen nejen samotným autorem, různými aktéry a skupinami, ale zejména nebyl by možný bez tajných plánů…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.