Nejoblíbenější, nejslavnější a také zřejmě nejroztomilejší novinový kamelot, jaký kdy v České republice působil. V srpnu tomu bude přesně 60 let, co chlapeček s hvězdičkami v očích a novinovou čepicí na hlavě poprvé přiletěl na televizní obrazovky, aby se uklonil a na poeticky laděné hvězdné obloze přivítal diváky svým dnes již ikonickým pozdravem: „Dobrý večer.“ Cyklus večerníčků, tedy krátkých, většinou pohádkových příběhů, se však začal v Československé televizi vysílat pravidelně už více než půl roku předtím, 2. ledna 1965.
e stále vlídným a přívětivým úsměvem už chlapec celá desetiletí vyběhne po dvaceti schodech, seskočí z nich dolů, povozí se na houpacím koníkovi, ten se vzápětí přemění v autíčko a poté jednokolku. Celou dobu volně rozhazuje listy papíru, připomínající výtisky odpoledních a večerních novin ze světa dospělých, které kameloti kolportovali v ulicích měst. Chlapec známý též jako Večerníček ale ze své říše pohádek nepřináší žádné zprávy, nýbrž servíruje příběhy, jež si vydobyly pevné místo v srdcích celých generací dětí i dospělých. Po několika minutách, až opět dobro zvítězí nad zlem, se úsměv Večerníčka ukáže znovu. „Dobrou noc,“ rozloučí se a krouživým pohybem se vrátí zpět do své pohádkové říše.
Kouzlo krátkých pohádek na dobrou noc znovu a znovu přitahuje diváky, kteří v době jejich zrodu ani nebyli na světě. Jak nostalgicky ve své knize Velký příběh večerníčku podotýká Marie…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.