Po několika měsících snah o sestavení velké koalice mezi lidovci (ÖVP) a sociálně demokratickou stranou (SPÖ) je Rakousko znovu na začátku. Dosavadní předseda lidové strany Karl Nehammer vrátil prezidentu Alexanderu Van der Bellenovi pověření k vyjednávání. Otevřela se tak cesta k zásadnímu zlomu v rakouských dějinách – poprvé od druhé světové války se do čela Rakouska postaví designovaný kancléř zastupující krajní, až extremistickou pravici. Designovaným kancléřem se totiž stal Herbert Kickl, předseda Svobodné strany Rakouska (FPÖ).
Podobně jako Německo i Rakousko je velmi citlivé na projevy neonacismu ve společnosti. Trauma z druhé světové války je stále silné. Přitom Svobodná strana Rakouska je přímou nástupkyní Svazu nezávislých (VdU). Panovalo všeobecné mínění, že je to strana sdružující bývalé nacisty. Celá řada kontroverzí se pojí také k bývalému předsedovi FPÖ Jörgu Haiderovi. Ten například pochválil Hitlerovu třetí říši za zdravou zaměstnaneckou politiku a vysekl poklonu příslušníkům SS. Neváhal ani srovnat holocaust s poválečnými odsuny Němců z Československa a Polska. Nicméně zdá se, že politikům to přestává vadit.
Není to poprvé, co FPÖ vstoupí do vlády, to se stalo již v roce 2017. Evropská unie na to tehdy reagovala diplomatickými sankcemi, k nimž se přidala i Česká republika. Pokud ale Kickl se svou misí uspěje, bude to poprvé, kdy se zástupce této extremistické strany postaví do čela spolkové vlády.…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.