Ve čtvrtek 15. února uplynulo 100 let od narození hudebního skladatele, herce, zpěváka, ale také výtvarníka Jiřího Šlitra. V nakladatelství CPress vychází kniha Doktor Klavír. Jejím autorem je spisovatel a moderátor Lukáš Berný, v současné době určitě jeden z největších znalců semaforských dějin. „Jiří Suchý mě považuje za svého archiváře,“ říká s úsměvem.
Vaše kniha je první ucelenou biografií Jiřího Šlitra. Vlastně je docela překvapivé, že Šlitrův život dosud nikdo podobně komplexním způsobem nezpracoval…
Přesně tak, vysloveně o Jiřím Šlitrovi vyšlo kolem desítky publikací, ale jsou to sborníky, vzpomínky přátel a kolegů anebo soubory kreseb a fotek. Samotného mě překvapilo, že se životu tak významné osobnosti nikdo soustavněji nevěnoval.
Z jakých zdrojů jste čerpal?
Mám výhodu, že se Semaforu věnuju dobrých pětadvacet let. Myslím jako fanoušek a sběratel, takže jsem nashromáždil docela velkou sbírku. Také léta spolupracuju s Jiřím Suchým, mimo jiné mu digitalizuju archiv, proto mi rukama prošlo opravdu hodně materiálů. Vedle toho jsem oslovil Šlitrovy příbuzné, u kterých je většina pozůstalosti. A jsou to nádherné poklady. Kupříkladu rodinná kronika, kterou psala Šlitrova maminka o všem, co její děti dělaly (Šlitr měl ještě sestru Olgu; pozn. red.). Jde o neuvěřitelně detailní pohled nejen do dětství Jiřího Šlitra, ale také o zajímavý vhled do dobových souvislostí. On vyrůstal v Sudetech a rodina před nacisty doslova utekla. Dalším úžasným zdrojem informací a zároveň pohledem za oponu…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.