Před dvěma lety, přesně 24. února, rozpoutal ruský vůdce Vladimir Putin největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války. Rusko napadlo sousední Ukrajinu v přesvědčení, že ji během tří dnů porazí a následně bude diktovat nejen jí, ale celé Evropě, a Putin jistě v duchu doufal, že celému světu. Leč nestalo se a Ukrajina se nejen ubránila, ale na mnoha místech převzala iniciativu a ruské nájezdníky vytlačila. Na mnoha místech jí však na to síly zatím nestačí, a tak část ukrajinského území, včetně poloostrova Krym, zůstává okupována. Válka se změnila ve vyčerpávající, krvavé boje ne nepodobné bitvám v první světové válce.
Putin zahajuje agresi
24. 2. 2022
Ruský vůdce Vladimir Putin veřejně vystoupil s prohlášením, že právě zahájil „speciální vojenskou operaci“ s cílem dosáhnout „denacifikace a demilitarizace“ Ukrajiny. Ruské jednotky se dostaly až nedaleko Kyjeva, odkud se však musely po několika dnech stáhnout.
Válka potřebuje symboly
25. 2. 2022
Při obraně Hadího ostrova zazněla z úst obránců věta „Russkij vojennyj korabl, idi na chuj“, která se posléze stala mottem všech ukrajinských obránců.
Západ se rozhodl pomoci
27. 2. 2022
USA dodaly na Ukrajinu první protitankové střely Javelin. Další vojenské dodávky přicházely z Nizozemska, Rumunska, ze Švédska a z dalších zemí. Jako odvetu k tomuto kroku nařídil Putin uvést ruské jaderné zbraně do vysokého stupně pohotovosti. Od té doby se v ruských médiích pravidelně objevují výzvy k jejich použití. Vyniká tím zvláště televizní pořad propagandisty…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.