
Donald Trump, Volodymyr Zelenskyj FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

„Doufáme, že válka letos skončí,“ řekla během ekonomického fóra v Davosu první místopředsedkyně ukrajinské vlády Julija Svyrydenková. Vystihla tak naděje, které do roku 2025 vkládají desítky milionů jejích spoluobčanů i většina civilizovaného světa. Živí je zejména deklarované odhodlání nové americké administrativy Donalda Trumpa co nejrychleji ukončit krveprolití na Ukrajině. Na místě jsou ale varování před přehnaným očekáváním.
Americké slovo hopium, jež vzniklo spojením slov „hope“, tedy naděje, a „opium“, vyjadřuje neopodstatněnou víru v pozitivní výsledek, v češtině asi nejlépe popsatelnou rčením „přání otcem myšlenky“. Právě před podléháním „hopiu“ ve vztahu k Rusku a k válce na Ukrajině opakovaně varovali a varují vojenští analytici i další odborníci.
„Rozhodně nelze počítat s tím, že bude problém vyřešen rychle, a už vůbec ne tak, že by byl vyřešen ke spokojenosti obou válčících stran,“ myslí si český vojenský expert a plukovník Generálního štábu Armády České republiky v záloze Zdeněk Petráš z brněnské Univerzity obrany. „Situace na bojišti jenom vytváří předpoklady pro politická jednání a výhoda, kterou jedna či druhá strana získala na bojišti, je pouze jednou z mnoha a mnoha podmínek, jež vytvářejí celkový rámec pro politická jednání,“ upozorňuje.
Pokud hovoříme o bojové situaci jako jednom z východisek pro budoucí jednání, pak je třeba konstatovat, že aktuálně takřka v žádném ohledu nevyznívá ve prospěch bránící se země.
„Současná situace na ukrajinském bojišti je z celkového hlediska…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.