
Marian Jurečka FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

Byrokratická, nepružná a zcela formalistická; státní správa v Česku převzala „nejlepší“ tradice té rakousko-uherské. Jak se může politikům vymstít, že tento stav úmyslně ignorují, krystalicky ukázala debata kolem zvýšení platů politiků. Bylo totiž více než patrné, že když se materiál objevil na veřejnosti, mnoho o něm nevěděl ani ministr práce a sociálních věcí, ani premiér. Tohle by se ale politikům nemělo stát.
Platy politiků jsou u nás zoufale nízké. Pro vzdělané a úspěšné lidi je obvykle propad příjmů spojený s veřejnou funkcí opravdu velký. A motivovat ke kandidatuře jen ty neschopné a bez vzdělání asi nechceme. Prostě proto, že na tu práci nestačí. Není pochyb o tom, že potřebujeme platy politiků výrazně zvýšit. Ovšem to, co se kolem návrhu dělo, svědčí především o fatálním selhání Mariana Jurečky. Rozhodně nejde o to, že by se takový návrh měl před veřejností tajit. Jenže žijeme v napjaté společenské atmosféře, kdy populisté a lháři neustále hledají vnějšího nepřítele. Nikdo nemohl pochybovat, že právě oni vyvolají kolem návrhu (jakkoli ekonomicky bezvýznamném) děsivou bouři.
Novela přitom není překvapivá, je reakcí na rozhodnutí Ústavního soudu z května 2024. Ten ale rozhodoval o platech soudců. Jenže na platy soudců byly navázány platy politiků. Proto ten původní skok přibližně o 14 procent oproti současnému stavu. Aby zmatků nebylo málo, MPSV se nakonec zaleklo a připravilo návrh, který…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.