
Donald Trump FOTO: Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0
FOTO: Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

Často slyšíme, jak západní svět zachvátil „progresivismus“. Jak se vrhá dopředu a že je potřeba ho zastavit, vrátit se zpět, dokud je čas. Z „progresivisty“ se stala nadávka, ještě nedávno levičák Andrej Babiš přešaltoval na pravičáka a nacionálního konzervativce, Patriota. V Česku zažíváme podivný souboj mezi zesilujícím konzervativismem, přesněji českou podobou konzervativismu, a něčím, co je popisováno jako progresivismus, woke hnutí, co je vydáváno za novolevičáky a zakuklené komunisty.
Stojí za to podívat se, co se pod tím strašlivým, nebezpečným progresivismem skrývá. Co z toho ohrožuje naše životy, rodiny, děti, naše jistoty. Abychom to posoudili, pokusím se nabídnout jakýsi neúplný výčet změn, které jsou tuzemskými konzervativci, nyní zhusta oslavujícími nástup Donalda Trumpa, považovány za progres.
Ještě vsuvka, jak se konzervativismus vyvinul nejen u nás, ale i ve Spojených státech. Dříve bychom jako jeho symbol vnímali Ronalda Reagana, tedy politika, jenž své postoje opíral o vládu práva (Rule of Law). Dnes se však v USA i jinde stal vzorovým konzervativcem Donald Trump. Proslul tím, že se staví nad právo, že neuznává vládu práva. Možná proto tolik přitahuje část českých politiků.
Rovná práva žen
Co se u nás považuje za progresivismus? Spadá sem celá řada problémů. Kupříkladu rovná práva žen. Patří sem nejen rovnocenná postavení kupříkladu ve vedení podniků, u nás neexistující, ale taky rovnocenné…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.