
Mezinárodně uznávaná japonská umělkyně Chiharu Shiota zaplnila dva velké galerijní prostory pražské Kunsthalle monumentálními díly z vlněné příze. Výstava potrvá do 28. dubna FOTO: veskrna.cz
FOTO: veskrna.cz

Výstavní prostory pražské Kunsthalle slouží k představení mezinárodních i lokálních umělkyň a umělců, kteří pracují napříč různými disciplínami, experimentují s materiály a otevírají témata s univerzálním přesahem. Soukromou instituci pod vedením Ivany Goossen, jež byla otevřena před třemi lety v objektu bývalé trafostanice, navštěvuje nejen české publikum, ale i hojný počet turistů. Aktuální výstava japonské umělkyně žijící v Berlíně Chiharu Shioty ukazuje, že i v Česku je prostor pro velká jména současného světového umění. Výstava s názvem Neklidná duše přenáší návštěvníky do autorčina nitra pomocí monumentálních instalací.
Chiharu Shiota proslavil její osobitý vizuální jazyk — propojuje kresbu, performance, sochařství a instalaci. Technika, kterou využívá, nemá přesný název, ale lze ji zařadit do kategorie takzvaného fiber art neboli textilního umění. Prostřednictvím monumentálních instalací z vlněné příze, do nichž často vplétá různé předměty, vytváří působivé snové scenerie. V Kunsthalle například využila ohořelé piano a konstrukce lodí. Sama svou práci popisuje jako kreslení v prostoru, kterým „zhmotňuje koncept přítomnosti v absenci“. „Na tvorbě Chiharu Shioty mě nejvíce fascinuje její schopnost pomocí tak obyčejného materiálu, jako je vlna, vytvořit ohromující a emocionálně nabitá prostředí, jež oslovují lidi napříč kulturami. Její díla, vycházející z hluboce osobních zkušeností, mají univerzální přesah a dokáží vyvolat tak silné zážitky, že se publiku dlouhodobě vryjí do paměti,“ říká kurátorka výstavy Christelle Havranek a dodává, že základní existenciální otázky, které Chiharu ve…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.