
Martin Dorazín na zastávce zasažené střepinou FOTO: valcnyzpravodaj.cz / se svolením
FOTO: valcnyzpravodaj.cz / se svolením

Novinář Martin Dorazín patří k respektovaným zahraničním zpravodajům a válečným reportérům. Od roku 1990 působí v Českém rozhlase, s výjimkou let 1998–2004, kdy pracoval v České televizi. Monitoroval dění v řadě krizových oblastí, zejména na Balkáně, v severní Africe a postsovětském prostoru. Ruskou agresi vůči Ukrajině sleduje od roku 2013, kdy přijel na Donbas. Jako zpravodaj Českého rozhlasu pokrýval Rusko, Polsko a Pobaltí, od roku 2022 je trvale na Ukrajině, odkud reportuje o rusko-ukrajinské válce. Je nositelem Ceny Karla Havlíčka Borovského (2014) a Ceny Ferdinanda Peroutky (2023). V roce 2024 o něm vznikl dokumentární film Válečný zpravodaj. Rozhovor pro měsíčník FORUM 24+ se uskutečnil on-line mezi Prahou a ukrajinskou Oděsou, kde Martin Dorazín pobývá.
Monitoroval jste ruskou agresi na Donbasu, a dokonce jste byl zadržen proruskými separatisty. Kdy jste pochopil, že začala válka Ruska proti Ukrajině?
Příprava na válku proti Ukrajině proběhla už v roce 2008 ruským vpádem do Gruzie, kdy si Putin vyzkoušel, jak Západ zareaguje. Nestalo se vůbec nic. Nastala pauza, během níž byly připravovány vojenské operace vůči Ukrajině. V roce 2014 došlo k anexi Krymu a vyhlášení Doněcké a Luhanské „lidové republiky“ a tehdy už bylo jasné, že půjde do tuhého. Jejich vznik samozřejmě nebyl výrazem názoru většiny obyvatelstva, poněvadž vše se dělo za účasti poradců z ruské FSB.
Řadu měsíců jsem byl v Doněcku a viděl jsem příjezdy čečenských hrdlořezů stejně…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.