Evropská měna euro je jedním z největších a také nejúspěšnějších projektů většiny zemí Evropské unie. Euro přispělo k hospodářskému růstu, k ekonomickému propojení Evropy, a navíc také k posílení společné politické a kulturní identity. Za vytvořením eurozóny stály velké politické osobnosti Evropy v poslední dekádě 20. století, kupříkladu Jacques Delors nebo Helmut Kohl.
Češi se stavěli po dlouhá léta ke společné měně – a také ke společné evropské identitě – značně rezervovaně. Široce sdílenou nedůvěru vůči euru mají na svědomí nacionalističtí politikové minulosti i přítomnosti. Dříve to byl zejména Václav Klaus, dnes je to Andrej Babiš. Hrají na strunu srachu z otevřeného světa a sázejí na izolaci země. V izolované zemi se totiž cítí být většími pány.
Přitom se Češi k přijetí eura zavázali v referendu o přistoupení k Evropské unii, což má stále právní platnost. Požadavek, aby se o euru hlasovalo v novém referendu, je tudíž nesmyslný.
Přijetí eura by bylo nejen ekonomickým aktem, ale zejména aktem navýsost politickým. Znamenalo by to nový impulz pro vzestup Česka na evropské scéně, což bychom v éře ruské agrese velmi potřebovali. Redakce FORUM 24+ požádala proto profesorku Danuši Nerudovou o článek, který by vyjádřil potřebnost přijetí eura, a to právě pohledem respektované osobnosti s ekonomickou i politickou kompetencí. Zde je:
Dlouhé roky neměla v naší zemi žádná politická garnitura odvahu otevřít otázku přijetí eura. Veřejný prostor a diskusní fóra ponechala napospas v rukou odpůrců, kteří na otázce zachování české koruny často…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.