Uprostřed hlubokých lesů v blízkosti hranice s Německem si už dnes jen těžko představujeme, že na místě vzrostlých stromů do 50. let minulého století stávaly domy, kostely, školy, pivovary či řemeslnické dílny. Putování po zapomenutých obcích Českého lesa se může proměnit ve velké dobrodružství, protože najít jejich pozůstatky je často obtížné. Nicméně těm, kteří rádi spojují pobyt v přírodě s historií, nabízí nevšední zážitek.
K návštěvě bývalých sídel v okresech Domažlice a Tachov jsou ideální podmínky na jaře a na podzim, kdy to málo, co po jejich ‒ většinou německých ‒ obyvatelích zbylo, nezakrývá tráva a houští. Před cestou doporučuji vyzvednout či zakoupit v některém z turistických infocenter materiály s popisem míst, jež stojí za výlet. Některé zaniklé osady či vesnice totiž v elektronických mapách chybějí.
S nadsázkou se dá říct, že při toulkách Českým lesem narazíte na zaniklou obec, i kdybyste nechtěli. Tato místa mnohdy navazují jedno na druhé, ačkoli někdy bývají k poznání jen podle cedulky s jejich jménem ‒ v české i německé verzi. Známky toho, že zde kdysi bylo něco, co do divoké přírody nepatří, mohou být jen nepatrné, například zbytky zídek oddělujících dřívější pozemky.
České Forum Romanum
Světlou výjimku v tomto smyslu představuje Lučina-Grafenried nedaleko Klenčí pod Čerchovem, jejíž pozůstatky jsou od roku 2011 cíleně odkrývány a upravovány. Obec ležící asi kilometr od německé hranice stihl podobný osud jako většinu ostatních v zakázaném hraničním pásmu, jak se oblasti…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.