Umělá inteligence má své využití v řadě oborů a odvětví. Možná největší naděje na její pomoc se vkládají do zdravotnictví. Už nyní dokáže například číst rentgenové snímky, vyhodnocuje výsledky laboratorních vyšetření, uplatňuje se ve farmacii nebo v poradenství. Je s ní ale také spojena řada rizik, například kvůli nedostatečné transparentnosti algoritmů nebo možné špatné interpretaci výsledků. Že by v budoucnu mohla nahradit lidské lékaře, je tedy nepravděpodobné.
V oblasti zdravotnictví zahájila integrace umělé inteligence novou éru inovací a efektivity a změnila způsob, jakým lékaři diagnostikují, léčí a zvládají nemoci. Díky schopnosti analyzovat obrovské množství dat a rozpoznávat vzorce rychlostí přesahující lidskou kapacitu přináší umělá inteligence do zdravotnictví postupy a možnosti, které byly dříve nepředstavitelné.
Jaké přesné využití má umělá inteligence ve zdravotnictví, popsal měsíčníku FORUM 24+ Luboš Král, zástupce vedoucího centra umělé inteligence AIC pod Fakultou elektrotechnickou Českého vysokého učení technického v Praze: „Umělá inteligence pomáhá či může pomoci všude tam, kde potřebujete automatizovat rozpoznávání, jako jsou třeba obrázky z tomografie. Případně tam, kde potřebujete nasadit znalostní systém — může jít například o předběžnou diagnózu, poradenství v oblastech, kde není dostupná zdravotní péče a podobně. Samozřejmě je využitelná i pro podpůrné činnosti, zejména logistiku, plánování, optimalizaci skladových zásob,“ uvádí Král. „Využití je tedy poměrně široké a v rámci těchto dvou základních modelů je zřejmé, že se bude promítat do celé řady zdravotnických specializací,“ dodává.
Vytížení…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.