Je to dost možná ten nejbizarnější evropský velikonoční zvyk. Probíhá v horském městečku Nocera Terinese v Kalábrii na jihu Itálie. Dění je značně chaotické. Vše se soustřeďuje kolem procesí se sochou Sedmibolestné Panny Marie, kolem něhož vybíhají z uliček desítky skupinek zkrvavených mužů s doprovodem.
Během Svatého týdne před Velikonocemi prochází vesnice intenzivní duchovní i praktickou přípravou na událost, která se koná o víkendu. Honička začíná na Velký pátek po setmění a pokračuje v sobotu dopoledne. Zpočátku je to celkem nevinné, do chvíle, než vynesou sochu Panny Marie a doběhne první kajícník a zraní si nohy. Skupinky zkrvavených mužů v černých košilích a krátkých kalhotách se zpočátku přesouvají kolem procesí z místa na místo velmi rychle. Měl jsem problém udržet s nimi krok a fotografovat. Bylo jich mnoho, takže bylo rozumnější si kdesi v úzké uličce v prudkém svahu na někoho počkat.
Jak celý rituál probíhá? Jednotliví kajícníci neboli vattienti jsou doprovázeni mladými chlapci v červeném s dřevěným křížem, kteří jsou s nimi spojeni provázkem. Chodí od jednoho místa k druhému. Jde zejména o kostely a místa s kříži a pouličními svatými. Zastavují se také před domy příbuzných a sousedů. Před některými vchodovými dveřmi jsou připraveny demižony či lahve s červeným vínem. Kajícník se zastaví, aby si zranil nohy, a krev z ran pak smyje vínem na dlažbu. Pomáhá mu při tom třetí důležitý muž, nosič vína a vody v civilu. Těch někdy bývá i více.
Rány, jež mají symbolizovat Ježíšovo…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.