
Drink spiking je v Česku zatím neprobádaným problémem. Pachatelé nejčastěji útočí v barech, klubech a na soukromých večírcích FOTO: AdobeStcok
FOTO: AdobeStcok

Představte si, že si dáte v baru nebo na večírku drink, chvíli se bavíte s přáteli, a pak najednou začnete pociťovat závratě nebo nevolnost. Ráno se probudíte s matnými vzpomínkami a děsivou nejistotou. Tento scénář je realitou mnoha obětí fenoménu zvaného „drink spiking“ neboli nesouhlasné přimíchání omamné látky do nápoje bez vědomí oběti. A jak ukazuje nejnovější studie, tento problém se dotýká i Česka.
Drink spiking znamená podávání alkoholu nebo drog do nápoje jiné osoby bez jejího vědomí a souhlasu za účelem způsobení bezvědomí, krádeže, sexuálního napadení či dalšího zneužití. Někteří pachatelé to mohou brát i jako „žert“. Pro oběť to ale může mít devastující následky. Nejčastěji používanými látkami v případech drink spikingu jsou GHB, ketamin a benzodiazepiny, které rychle vyvolávají dezorientaci a ztrátu kontroly nad tělem.
Organizace Beat Sexism ve spolupráci s Úřadem vlády ČR v březnu uspořádala kulatý stůl na téma drink spikingu, během kterého byly představeny výsledky dosud nejrozsáhlejšího českého dotazníkového šetření k tomuto neprobádanému fenoménu. Výsledky jsou alarmující: potvrdily přítomnost drink spikingu v Praze v počtu minimálně řádu stovek případů. Získaná data ukazují, že třetina respondentů (32,3 procenta) měla s drink spikingem osobní zkušenost, přičemž drtivou většinou obětí jsou ženy a mladí lidé do 24 let. Místy incidentů jsou nejčastěji bary, kluby, hospody (73,8 procenta) a soukromé večírky (19,3 procenta). Polovina všech respondentů také uvedla, že…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.