V květnu vychází v Česku kniha Nevratné poškození: Jak naše dcery propadají transgenderové mánii od americké novinářky Abigail Shrierové, která svým obsahem vyvolala vášnivou diskusi. Týká se totiž citlivého tématu transgenderu a autorčin kontroverzní přístup k této problematice je podle některých jednostranný a zraňující, a to především pro ty, kterých se to týká. Společnost Albatros Media se navzdory původnímu plánu dokonce vzhledem k takovým ohlasům rozhodla od vydání knihy upustit. Naopak nakladatelství Bourdon, jež prý chce podpořit otevřenou diskusi bez předsudků, knihu vydá. V anketě měsíčníku FORUM 24+ oslovení odborníci vysvětlili, proč by podle nich publikace měla nebo neměla být vydána a proč.
OTÁZKA: Můžeme v případě nevydání knihy Nevratné poškození společností Albatros Media hovořit o cenzuře či o „cancel culture“? A je v pořádku, že u nás tato publikace s podtitulem Jak naše dcery propadají transgenderové mánii
díky nakladatelství Bourdon nakonec vyjde?
Michal Klíma
novinář
ROZHODNUTÍ NEVYDAT VNÍMÁM KRITICKY
Naše doba si libuje ve zkratkách. Místo abychom se zabývali problémem, sáhneme po nějaké nálepce nebo ještě hůře nadávce. Společnost Albatros Media plánovala a ohlašovala vydání knihy, kterou se těsně před vydáním rozhodla nevydat. Za cenzuru to nepovažuji, protože to chápu jako mocenský zásah státu, jenž vede k zamezení přístupu lidí k nějaké informaci nebo uměleckému dílu. Cenzura komunistického režimu bránila vydání děl stovek autorů článků, knih i filmů. Nic podobného není v moci a jistě ani v úmyslu Albatros Media. Přesto…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.