Deepfake je technologie umělé inteligence, která umožňuje vytváření realistických videí, fotek a audionahrávek, jež znázorňují události nebo lidi, kteří však ve skutečnosti nikdy neexistovali, nebo naopak reálné jedince, kteří na nich ovšem vykonávají činnosti, jež nikdy nedělali.
„Deepfakes jsou aktuálně jednou z největších hrozeb, jež rychlý rozvoj AI a demokratizace AI nástrojů přinášejí. Množství deepfake incidentů jen v České republice vyrostlo v roce 2023 o 660 procent a vidíme, že výskyt útoků od podvodných reklam s politiky po krádeže identity je čím dál častější. Budoucnost bude testovat naši obezřetnost, a to nejen například v období voleb, ale prakticky kdykoliv,“ uvedl pro měsíčník FORUM 24+ ředitel České asociace umělé inteligence Lukáš Benzl.
Téměř tři pětiny lidí přitom podle březnového průzkumu CEDMO Trends nevědí, co je to deepfake. U otázky zjišťující jejich znalost zvolilo jedinou správnou odpověď ze čtyř nabízených pouze 41 procent respondentů. Více než polovina jich uvedla, že neví, a zbývající desetina označila některou ze špatných odpovědí. Autoři průzkumu uvedli, že významně častěji se objevovala správná varianta u mužů než u žen. Z pohledu věku více tápaly starší ročníky nad 45 let, které průměrně odpovídaly správně jen ve 29 procentech případů. Z hlediska vzdělání dokáží deepfake správně definovat spíš vysokoškolsky vzdělaní lidé. Z hlediska regionu to jsou lidé z Prahy a středních Čech. Současně více než třetina oslovených (35 procent) uvedla, že se s deepfake…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.