Svět vstoupil do „věku chaosu,“ varoval generální tajemník OSN António Guterres na začátku letošního února. Mezinárodní společenství podle něj čelí největšímu počtu ozbrojených konfliktů od druhé světové války, zhruba dvě miliardy lidí – čtvrtina lidstva – žijí v místech, kde se nějaký odehrává. Rok 2024 začal s pokračujícími konflikty v Gaze, Súdánu, na Ukrajině a na dalších místech po celém světě. Mírové procesy jsou v krizi, když diplomatické snahy o ukončení bojů selhávají. Stále více vůdců se snaží dosáhnout svých cílů vojenskou cestou a stále více jich věří, že jim to projde.
Po poklesu v 90. letech 20. století a na počátku století jedenadvacátého je počet ozbrojených konfliktů na vzestupu přibližně od roku 2012. Nejprve přišly konflikty v Libyi, Sýrii a Jemenu. Nestabilita se přesunula na jih a odstartovala vleklou krizi v oblasti afrického Sahelu. Následovala nová vlna ozbrojených konfliktů. V roce 2020 začaly boje mezi Ázerbájdžánem a Arménií o Náhorní Karabach, o několik týdnů později se rozběhly i boje v Etiopii. V roce 2021 začal další konflikt vyvolaný převzetím moci myanmarskou armádou. O rok později odstartovalo Rusko přímý útok na Ukrajinu. K tomu je třeba připočíst devastaci v Súdánu a Gaze.
Po celém světě v bojích umírá, musí opustit své domovy nebo potřebuje pomoc, která jim může zachránit život, více lidí než za poslední desetiletí. Ženevská akademie mezinárodního humanitárního práva a lidských práv v současné době monitoruje více než 110 ozbrojených konfliktů. Měsíčník FORUM 24+ přináší přehled těch nejzásadnějších.
Mexiko…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.