V České republice probíhají jednotné přijímací zkoušky na střední školy, letos poprvé digitální formou. K té se přikročilo po chaotickém průběhu v loňském roce, kdy se v mnoha případech do poslední chvíle nevědělo, kdo na kterou školu nastoupí. Silné ročníky končí základní školy, a tak se vlna přelévá do středního školství, jež na ni leckde není připraveno. V červnové anketě měsíčníku FORUM 24+ oslovení odborníci zhodnotili práci institucí, které jsou za současnou situaci zodpovědné, a vyjádřili se také k jednotné přijímací zkoušce Cermatu, jež je podle některých z nich zlo a české školství stahuje ke dnu.
Otázka: V souvislosti s letošními přijímačkami na střední školy se, podobně jako třeba loni, nejvíc řeší dva aspekty: nedostatečná kapacita škol (a z toho vyplývající počet nepřijatých žáků — zejména v Praze) a formát jednotné přijímací zkoušky Cermatu. Jak v tomto kontextu hodnotíte práci zodpovědných institucí – z dlouhodobého i krátkodobého hlediska?
Ondřej Šteffl
podnikatel v oblasti vzdělávání, zakladatel SCIO škol
Školství by mělo být službou občanům
Rád bych v první řadě pochválil ředitele Cermatu pana Krejčího za to, že měl odvahu se do digitalizace pustit. Kdyby se takto chovali všichni úředníci na ministerstvu školství, naše školství by se rychle posouvalo vpřed. Mezi úředníky resortu je snad jediný, kdo má odvahu něco dělat. Většina úředníků má strach a potřebné změny brzdí, někdy velmi usilovně, protože, co kdyby…
KAPACITY
Kapacity jsou zodpovědností především krajů, a to dlouhodobě. Kritika se tedy netýká jen současného vedení. Mělo…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.