Kaple Marie Bolestné v Nesvačilce, která byla vysvěcena ve středu 8. května, je jednou z nejkrásnějších sakrálních staveb jedenadvacátého století uskutečněných v Česku. Je to patrné už z dálky. Sledujete, jak je přesně usazená do zvlněné, pečlivě obdělávané krajiny. Může sloužit jako orientační, z dálky viditelný bod, ale je zřejmé, že jde o cosi závažnějšího než jen objekt v poli. Přibližujete se a vnímáte cestu náhle jinak, mění se v zážitek, jenž roste s každým metrem dělícím od cíle.
Byl to běh na dlouhou trať, ale věci, které mají přesáhnout přítomnost, už takové bývají. V jihomoravské Nesvačilce, vesnici založené v roce 1715, kde žijí bez větších výkyvů tři stovky obyvatel, po svém svatostánku toužili tak říkajíc odjakživa. Reálné obrysy ale jejich snahy dostaly až v jedenadvacátém století, kdy se s novým územním plánem podařilo vyčlenit konkrétní místo, kde by mohla kaple stát. Právě zvolená poloha na jižním kraji obce – a nikoliv v jejím středu – se jeví jako velmi šťastné rozhodnutí, stejně jako volba architekta.
Osvědčila se sázka na mládí. Janu Říčnému bylo v roce 2012, kdy vypracoval úvodní studii, teprve čtyřiadvacet, a ještě studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Není právě obvyklé, aby tak mladý architekt dostal podobně významnou zakázku, ale jemu se podařilo vytvořit velmi zralé dílo. Zdá se, že byl na výzvu připraven. Kaple byla realizována v postupných krocích závislých na tom, jak se sháněly…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.