Přestože se původně očekávalo, že se parlamentní volby ve Spojeném království uskuteční teprve na podzim, premiér Rishi Sunak zaskočil opozici i řadu vlastních spolustraníků, když je vyhlásil již na 4. července. Právě v tento den se tedy rozhodne, zdali bude pokračovat vláda Konzervativní strany, nebo zda do čela Británie po dlouhých deseti letech zamíří labouristé vedení 61letým Keirem Starmerem.
Průzkumy veřejného mínění dosud naznačovaly, že mnohem pravděpodobnější je právě druhý scénář. A přestože se do voleb může ještě hodně změnit, má smysl klást si otázku, co by střídání vládní garnitury v jedné z nejvýznamnějších západoevropských zemí znamenalo pro Británii a potažmo i pro celou Evropu.
Konec corbynismu
Ačkoli je Sir Keir Rodney Starmer v čele Labour Party už dlouhé čtyři roky, mimo Británii je stále ještě spíše neznámou postavou. Jedním z hlavních důvodů je bezpochyby to, že na rozdíl od mnoha jiných opozičních lídrů v Evropě postrádá charisma. Starmer jednoduše není typ politika, jenž by svými vystoupeními dokázal proniknout do světových médií, natožpak aby nadchl davy na předvolebních mítincích.
Ne náhodou se v tomto ohledu liší i od svého předchůdce ve funkci, Jeremyho Corbyna, který vedl labouristy mezi lety 2015 a 2020. Corbynovi se vyostřenou rétorikou dařilo vzbudit obrovské naděje mezi stranickými aktivisty i příznivci radikální levice obecně. Zároveň však od volby hlavní levicové strany v Británii odradil rekordní množství umírněných voličů. Výsledkem jeho působení byla…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.