Důstojník a právník Otakar Foltýn, bývalý náčelník Vojenské policie, jenž ještě nedávno působil ve Vojenské kanceláři prezidenta republiky, je nově vládním koordinátorem strategické komunikace a mimo jiné bude mít v gesci i obranu před dezinformacemi a vlivem nám nepřátelských států. V rozhovoru, jejž poskytl měsíčníku FORUM 24+, vysvětluje, co bude v kompetenci jeho týmu, v čem spočívá nebezpečí ruských dezinformačních kampaní a které země by mohly být pro Českou republiku inspirací při rozvíjení odolné občanské společnosti.
Co si máme představit pod pojmem strategická komunikace? V Česku jde nyní o agendu při Úřadu vlády ČR, jak to bude fungovat?
Jste první, kdo si řekl o definici, blahopřeji. Jinak totiž o stratcomu čili strategické komunikaci mluví všichni s vlastní představou a někdy i obsahem. Přitom klidně stačí definice z Wikipedie: Strategická komunikace, anglicky „strategic communication“, je vědní disciplína a organizační praxe zabývající se záměrným využíváním komunikace k dosažení cílů organizace či instituce, v našem případě státu.
Tato disciplína vznikla v reakci na proměny v oblasti komunikace s nástupem internetu, digitalizace a sociálních médií stejně jako s technologickými změnami ve společnosti jako celku. Úkolem je sladit aktivity, činy a samotnou komunikaci tak, aby jejich kombinace zvyšovala odolnost vůči cizímu vlivu a negativním externalitám plynoucím z nového informačního prostředí. Na prvním místě tak musí strategická komunikace jít proti radikalizaci a strachu zvýrazňovaným jak algoritmy sociálních sítí, tak informačními operacemi ruských tajných služeb.
Každý stát a jeho vrcholné orgány…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.