Od začátku intenzivní fáze ruské agrese proti Ukrajině v únoru 2022 řešily Spojené státy, jak napadené zemi pomoci, ale zároveň se vyhnout eskalaci konfliktu. I když je tato snaha v jádru pochopitelná a oprávněná, vede často k omezením, která znamenají zbytečné ztráty na životech členů Ozbrojených sil Ukrajiny (ZSU). Tak trochu polovičatý přístup pokračuje i nadále.
Ukrajinci věděli už několik měsíců, že se za hranicemi poblíž druhého největšího ukrajinského města shromažďují desítky tisíc ruských vojáků. Bohužel s tím ale nemohli skoro nic dělat, protože drtivou většinu ze Západu dodaných zbraní nemohli použít na území Ruska. Postupně se toto tabu začalo hroutit a částečně ho teď přestala uznávat i Bidenova administrativa. Právě v okolí Charkova povolila Ukrajincům využít americké zbraně i na ruském území. Podle serveru Politico se ale nic nemění na zákazu používat zbraně dlouhého dosahu hluboko na území Ruska.
Eskalace a zbytečná opatrnost
V první fázi konfliktu se Spojené státy bály dodávat těžké zbraně, jako jsou tanky a obrněná vozidla, nebo třeba například dělostřelecké systémy. Motivací ovšem nebyl jen strach z možné ruské reakce, ale i skutečnost, že přežití Ukrajiny tehdy vypadalo dosti nejistě. Amerika i ostatní západní země dlouho preferovaly dodávky zbraní, které lze využít i v asymetrickém boji v rámci partyzánského odporu v případě, že by se Rusům podařilo celou zemi obsadit. Tato obava už neplatí. Strach z eskalace zůstává.
Obavy nejsou samy o sobě…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.