Slavonice, více než dvoutisícové městečko, má mezi lidmi přezdívku malá Telč. Oproti většímu a známějšímu městu na Vysočině jsou ale Slavonice poněkud opomíjené, což je škoda. Řada lidí tohle kouzelné místo objevila díky filmovému festivalu SlavoniceFest (ten se letos mimochodem koná od 31. července do 4. srpna), pokud ale patříte mezi ty, kteří zde ještě nebyli, určitě byste to měli co nejdřív napravit.
Jak to tak v pohraničí bývá, i Slavonice mají na první pohled viditelné jizvy způsobené historií 20. století. Nejprve odsud v roce 1938 odešla většina židovského obyvatelstva, ti zbylí byli zavražděni v koncentračních táborech. Obrovskou ranou bylo ale vyhnání německého obyvatelstva, jež na místě absolutně převažovalo, a následné dosídlení. Za hradbami pak výstavbu řídili komunisté, a jak bylo jejich zvykem, na citlivost k místu nebo vkus se příliš neohlíželi.
Centrum města vás ale okouzlí. Jako první určitě zaznamenáte renesanční skvosty, tedy místní měšťanské domy. Jsou zdobeny psaníčkovými sgrafity i dalšími malbami, některé jsou nedávno zrenovované a nebudete vědět, co fotit dřív. Krásná je také městská věž, Jemnická a Dačická brána nebo třeba místní podzemí, jež je od roku 1998 přístupné veřejnosti. To všechno stojí za vidění. Stejně tak si určitě nezapomeňte prohlédnout zbytky opevnění nebo krásný poutní kostel Božího těla s přistavěnou Loretánskou kaplí. Pevnostním areálem Slavonice z let 1935–1938 pak vede asi tříkilometrová, nenáročná naučná stezka. Místo je…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.