Leopold Sacher-Masoch, rytíř z Kronenthalu, byl bezesporu jedním z nejzajímavějších středoevropských myslitelů druhé poloviny devatenáctého století. Málo je známé, že tento duchovní otec masochismu, lze-li použít takový termín, strávil část života v Praze a kromě řady dalších jazyků hovořil také česky. V českém jazyce podle svých vzpomínek dokonce maturoval.
Psychiatr a zakladatel moderní sexuologie Richard von Krafft-Ebing v jedné ze svých studií poznamenal: „Takovéto zvrácenosti pohlavního života můžeme nazvat masochismem, neboť věhlasný romanopisec Sacher-Masoch v mnoha románech, a hlavně ve své slavné Venuši v kožichu učinil z tohoto typu sexuální zvrácenosti své oblíbené téma.“ (Nové výzkumy v oblasti psychopathiae sexualis, Vídeň, 1890).
Krafft-Ebing tak navázal na svou úhelnou práci Psychopathia sexualis (Stuttgart, 1886), v níž termín masochismus poprvé definoval jako touhu člověka být „v jeho sexuálních pocitech a myšlenkách ovládaný představou, že je absolutně a bezpodmínečně podřízen osobě druhého pohlaví“.
Masochismus.
To slovo zná dnes v západním světě téměř každý. Těch několik vět, jež sexuolog Krafft-Ebing ve své práci použil, učinilo spisovatele, ale v širším kontextu také historika, filozofa a společenského reformátora nesmrtelným. Zároveň ale odsoudilo celý jeho literární odkaz, který čítá na 120 knižních titulů a bezpočet kratších textů, do říše zapomnění. Veškeré jeho myšlenky, úvahy i literární postupy rozostřilo v senzačním oparu, jenž se kolem neobvyklého sexuálního chování vznáší. Redukovalo je na svist rákosky či biče v rukou dominantní ženy.
Rodina Středoevropanů
Leopold Sacher se narodil…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.