Je přinejmenším nemilovaný, většinou však přímo nenáviděný. Benjamin Netanjahu. Bibi, jak mu přátelé i nepřátelé říkají. Těch druhých je o poznání víc a nejednou mu připisují záměry, které z něj činí vtělení všeho představitelného zla.
Je to jen několik týdnů, kdy hlavní žalobce Mezinárodního trestního soudu v Haagu Karim Khan oznámil, že požádá tribunál této instituce o vydání mezinárodní zatykače na tři vůdce hnutí Hamás, včetně Jahjá Sinvára, jejž se snaží izraelští vojáci dopadnout v Pásmu Gazy (pokud se zde stále skrývá), ale také izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Jo’ava Galanta. Podle britského právníka, jenž do svého jmenování žalobcem u Mezinárodního trestního soudu (ICC) působil jako náměstek generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, jsou všichni zodpovědní za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti spáchané v Izraeli a v Pásmu Gazy.
„Jako premiér Izraele znechuceně odmítám srovnání mezi demokratickým Státem Izrael a masovými vrahy Hamásu, které učinil prokurátor v Haagu. Je to totální zkreslení historie,“ reagoval Benjamin Netanjahu a dodal: „Je chucpe srovnávat zrůdy Hamásu s vojáky izraelské armády.“
Tříčlenný soudní tribunál rozhoduje obvykle o návrzích žalobců ICC do dvou měsíců. Verdikt ve věci případného vydání zatykače na izraelského premiéra by tak měl padnout do konce července.
Potýkání s americkými prezidenty
Američtí prezidenti, a vystřídalo se jich během Bibiho vlády pět, vzpomínají (snad s výjimkou Donalda Trumpa) na jednání s ním jako na mimořádně komplikovaná, někdy i nepříjemná. Nejvyhrocenější vztahy…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.