V noci z 23. na 24. července to budou dva roky, co v Malinovém dole u Hřenska vznikl nejrozsáhlejší požár v novodobé historii Česka. S plameny, které zachvátily více než tisíc hektarů Národního parku České Švýcarsko, bojovaly tři týdny stovky hasičů. Jak území, jímž se prohnal oheň, vypadá dnes? Měsíc od měsíce je zarostlejší a barevnější.
V doprovodu zaměstnanců Správy NP jsme prošli mimo jiné oblast Pravčického dolu, kde bylo hoření nejintenzivnější. Zatímco loni na jaře tady z popela vyrůstal hlavně křiklavě zelený mech, který ostře kontrastoval se zuhelnatělými kmeny smrků, dneska už to vypadá, že příroda zadělala na hustý, především březový les. Tu a tam se ale objeví i semenáčky buků, borovic, olší a dalších dřevin.
Především cestou od hlavní silnice spojující Hřensko s Mezní Loukou konkurují zeleni pionýrských dřevin silně fialové květy náprstníků. Podle lesnice Správy NP České Švýcarsko Dany Vébrové jde o rostlinu, která dokáže v lese využít narušený prostor, na němž se uchytí, a během druhého roku začne kvést. „S tím, jak vyrůstá nový les a ubývá světla a prostoru, tak náprstník zase zmizí. Za pár let už ho tady nenajdeme.“
Kam je nebezpečné chodit
Po požáru zůstává stále uzavřen jeden z přístupů k Pravčické bráně po Gabrielině stezce a také Edmundova soutěska v údolí říčky Kamenice. Nebezpečné jsou skály narušené žárem a padajícími stromy, jež navíc dokážou ze svahu nečekaně uvolnit kámen. „Stromů, kterým oheň narušil…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.