Hodnocení všeobecných parlamentních voleb ve Spojeném království se nese v duchu absolutního vítězství Labour Party, která se pod vedením Keira Starmera vrátila k blairovské středolevicové politice a zbavila se levicových radikálů v čele s Jeremym Corbynem. To jí – spolu s propadem popularity konzervativců – přineslo zisk 412 křesel, což je o 210 křesel více oproti volbám v roce 2019.
Méně se mluví o výrazném zisku Liberální strany, která získala 72 křesel, zatímco v minulých volbách to bylo pouze 11 mandátů. Kdyby mimochodem mělo Spojené království český volební systém, tak by umírněná levice neměla dvě třetiny křesel za třetinu hlasů a musela by utvořit vládní koalici s dalšími stranami, třeba s liberály a zelenými. Kdyby počet mandátů více odpovídal procentuální podpoře jednotlivých stran, tak by se o tak drtivém vítězství Labour Party mluvit nedalo. Dosavadní volební systém má však v Británii hlubokou tradici a jde v něm zejména o místní souboje kandidátů stran.
Hvězda radikální pravice Nigel Farage uspěla tím, že dostala svoji Reformní stranu do Dolní sněmovny, ale ještě se ukáže, zda je se svými 14 procenty hlasů jenom kometou, nebo vycházejícím sluncem britské politiky. Vzhledem k tradici je mnohem pravděpodobnější, že zůstane právě jen tou kometou. Většina Britů by totiž nyní již hlasovala proti opuštění EU a brexit, s nímž se Farage politicky vyšvihl, považují za chybu.
Volby ve Velké Británii lze považovat za projev normálního kyvadla…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.