Kdyby Litva nebyla ze střední Evropy přece jenom trochu z ruky, nepochybuji o tom, že už by se dávno stala turistickým hitem. Na druhou stranu právě i díky této odlehlosti v kombinaci s nízkou hustotou zalidnění můžete v „bráně do Pobaltí“ strávit klidnou, a přece dostatkem podnětů naplněnou dovolenou.
Do Litvy z Prahy nelétá přímá linka, což je možná další důvod, proč tu na Čechy skoro nenarazíte. Ideální je ale stejně vyrazit autem, které toho umožňuje poznat víc. Mnohdy stačí pouze jet a rozhlížet se. Kupříkladu hned po překročení hranic s Polskem se na polích a loukách podél cest začne objevovat takové množství čápů, jaké jste v životě nejspíš neviděli.
S nadsázkou by se dalo říct, že radost ze svobody je tu cítit i ve vzduchu. Přispívá k tomu otevřená, nanejvýš mírně zvlněná krajina, divoké lesy a dlouhé písčité pláže. Více než u nás v Litvě spatříte vyvěšené národní vlajky, často doplněné těmi ukrajinskými. Na stopy pohnuté historie zejména 20. století lze narazit na mnoha místech, ať už jde o prosté pomníčky, či muzea.
Kde běsnili Sověti a Němci
Pokud návštěvu některé expozice plánujete na den příjezdu do země, pohlídejte si, aby vám nezavřeli, protože v Litvě je o hodinu víc. Nejbližší možnost seznámit se se sovětským a německým běsněním nabízí Devátá pevnost na okraji Kaunasu. Vznikla v letech 1887 až 1913 a byla součástí kdysi nejdelšího obranného opevnění v celém Rusku.
Na počátku 40. let 20.…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.