
Západem vyměnění a Ruskem propuštění političtí vězni Vladimir Kara-Murza, Ilja Jašin FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

Ruský exil, který je už tak dost rozdělen v názorech, se začal hned po výměně vězňů mezi Ruskem a Západem na začátku srpna přít o výroky tří nejznámějších propuštěných a fakticky ze země deportovaných osobností. Média i exulanty zaujaly především výroky pronesené trojicí Vladimir Kara-Murza, Ilja Jašin a Andrej Pivovarov na tiskové konferenci v Německu. Spory nicméně odrážejí trvalé rozpory ohledně toho, jak se stavět k různým formám odporu vůči Kremlu, západním sankcím a kolektivní zodpovědnosti ruského národa.
„Cíleně jsem bojoval za právo zůstat v Rusku. To, co se stalo, nepovažuji za výměnu, ale za nezákonné vyhoštění ze země proti mé vůli. Mým prvním přáním bylo vzít si letenku zpět, ale bylo mi dáno na srozuměnou, že by to vyloučilo další výměnu. Mým cílem je vrátit se do Ruska. Nevím, jak se zapojit do ruské politiky ze zahraničí, ale naučím se to,“ řekl Ilja Jašin.
„Musíme najít způsob, jak čelit propagandě, která tvrdí, že Rusko je v obklíčení nepřátel. Žádám západní země, aby vyšly Rusům vstříc: pokud se sankce pro obyčejné lidi zmírní, uvědomí si, že nežijí špatně proto, že jim Západ zničil život. Chci věřit, že budeme schopni jednat společně a nezabředneme do vnitřních hádek,“ vyjádřil se Andrej Pivovarov. Stejně se o sankcích vyslovil Vladimir Kara-Murza. Podle něj by měly být uvaleny jen osobní sankce na zločinné představitele režimu. Pozornost také vzbudilo tvrzení,…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.