Projevy krizí ve světě se množí – a jednotlivé krize se navzájem propojují. Írán podporuje ruskou invazi na Ukrajinu. Rusko pomáhá íránským proxies v Jemenu a asistuje Číně při strategických leteckých operacích. Na podzim se prý dočkáme severokorejské divize v ruských službách na Donbasu. Demonstranti proti ukradeným volbám ve Venezuele natáčejí ruské a kubánské ozbrojence při potlačování protestů. Vlastní venezuelské síly dostaly speciální výcvik od Íránců. – Svět, jak jsme jej znali od konce studené války, mizí. Místo něj se rýsuje provizorium připomínající roky 1914 nebo 1939. Zejména vznikem širokého bloku států otevřeně nepřátelských k demokratickému Západu.
Podle šéfa BIS Koudelky se svět nachází na hraně globálního střetu. Řekl to ČTK na konci července při příležitosti třicátého výročí vzniku Bezpečnostní informační služby. Výroční zpráva Vojenského zpravodajství navíc upozorňuje, že v dobách studené války bylo možné jasně odlišit studenou a horkou fázi konfliktu, avšak nyní nám podobný luxus není dopřán.
Proč je stav světa tak neradostný? Kritici Západu tvrdí, že příčinou je jeho údajná vojenská expanze, která „vyprovokovala“ revizionistické mocnosti k agresivní reakci. Kdyby ovšem Západ opravdu tak bezohledně a bezprecedentně zbrojil, jak nám tvrdili, nedávaly by vojenské plány revizionistů – především Číny, Ruska, Íránu a Severní Koreje – žádný smysl. Jakou naději by mohli vkládat ve vojenskou konfrontaci s někým, kdo je připraven mnohem důkladněji než oni?
Pravdou je opak. Rusko napadlo…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.