„Česká veřejnost je hodně konzervativní. Vše, co vybočuje, co je jiné, co se možná inspiruje světovými trendy, tak odmítá,“ vysvětlil v rozhovoru pro FORUM 24+ dvaasedmdesátiletý architekt a bývalý politik Jan Kasl, který je od roku 2019 předsedou České komory architektů. Podle něj odpor k velkým stavbám souvisí s náladou ve společnosti. Vše prý spustil vítězný návrh nové budovy Národní knihovny z roku 2007, proti němuž se postavil tehdejší prezident Václav Klaus.
Čím to je, že je v Česku velký problém postavit jakoukoli významnou velkou stavbu?
Je to z velké části procesem celého stavebního řízení, který umožňuje snadno blokovat výstavbu něčeho, co mně se osobně nelíbí, co se mě může dotýkat jenom třeba tím, že by to bylo na sousední parcele. Souvisí to i s náladou ve společnosti. Nic nechceme, nic tady nestavte. Začalo to takzvanou chobotnicí, národní knihovnou, jež byla nejdříve podporována, ale pak se proti ní postavil tehdejší prezident Václav Klaus, následně otočil pražský primátor Pavel Bém a rázem bylo po knihovně. Chudák Kaplický (zesnulý architekt Jan Kaplický z britského ateliéru Future Systems, který stál za nerealizovaným návrhem nové budovy Národní knihovny na Letenské pláni v Praze; pozn. red.). Myslím, že to zrychlilo jeho běh života.
Aktuálně se řeší filharmonie v Praze. Doufám, že je lépe nastartovaná, že tam nejsou problémy, jež pronásledovaly projekt Národní knihovny už od začátku.…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.