
Čs. vojáci stavějí nový pohraniční sloup u Dukelského průsmyku FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

Od září do října 1944 probíhala v Karpatech bojová operace s cílem spojit postupující jednotky Rudé armády s jednotkami partyzánů bojujících ve Slovenském národním povstání. V rámci bojů se našim vojákům podařilo 6. října vstoupit na původní československé území. Po válce, a zvláště pak po roce 1948 se však okolo událostí spojených s touto akcí záměrně nakupilo značné množství polopravd i vyložených lží.
Karpatsko-dukelská operace, jejíž součástí byly krvavé boje 1. československého armádního sboru, byla podle vojenských historiků i podle vzpomínek pamětníků „šitá horkou jehlou“. Sověti totiž chtěli původně Karpaty obejít, ale po vypuknutí Slovenského národního povstání bylo rozhodnuto, že dojde k jeho využití a sovětské a československé jednotky se probijí přes Karpaty.
Vojensky operaci připravoval maršál Ivan Stěpanovič Koněv, který měl na její naplánování vskutku šibeniční termín – pouhých pět dní. Navíc podle jeho představ měla celá operace trvat rovněž pouhých pět dní a na jejím konci měly být sovětské a československé jednotky v Prešově. Jak později ve svých vzpomínkách uvedl Ludvík Svoboda, sám Koněv prohlásil, že „tato operace bude bordel“. Věděl, že času na plánování i přípravu je skutečně žalostně málo. A tak se nakonec pětidenní operace proměnila v peklo trvající 79 dní, na jehož konci do obrany přešli Sověti a Čechoslováci a několik týdnů připravovali další postup.
Dveře na Slovensko zůstaly zamčené
Chybou bylo, že…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.