
Americký prezident Joe Biden se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským během jednání v Bílém domě. FOTO: Kancelář prezidenta Ukrajiny / se souhlasem
FOTO: Kancelář prezidenta Ukrajiny / se souhlasem

Za cenu omračujících ztrát pokračují ruské síly ve svém pomalém postupu rozlehlými doněckými pláněmi, jež proti jejich přesile brání ukrajinští vojáci. Navzdory dílčím chybám a některým černým předpovědím se Ukrajincům daří zadržovat Rusy značně efektivně. Vždyť za poslední rok takřka nepřetržitých útoků postoupili v klíčovém směru na Pokrovsk o pouhých čtyřicet kilometrů.
„Ze strategického hlediska i z hlediska historických zkušeností, které známe z minulých konfliktů, válka na Ukrajině spěje do takzvaného kulminačního bodu, jenž neznamená nic jiného než to, že obě strany zasednou k mírovým jednáním o ukončení konfliktu,“ tvrdí obranný expert Zdeněk Petráš z Univerzity obrany.
Rusové i Ukrajinci se podle něj nyní snaží získat výhody, jež by během nadcházejících rozhovorů mohli využít ve svůj prospěch. Ruská ofenziva na východě trvá již rok a začíná být zřejmé, že ani zdroje dobyvatelů nejsou bezedné. Příchod podzimních dešťů, které změní ukrajinskou půdu v neprostupnou bažinu, možnosti postupu ztíží. To mnohem zásadnější se ale děje na mezinárodní scéně. Jsou zde totiž čtyři hlavní neznámé, jejichž rozhodnutí zásadním způsobem ovlivní výstup rusko-ukrajinské války.
Divoká karta jménem Biden
Dosluhující americký prezident Joe Biden dlouhodobě Ukrajinu podporuje. Někdy tak ale činí zdrženlivěji, než by si příznivci Ukrajiny přáli, a to aktuálně zejména v otázce povolení využití amerických raket k útokům na vojenské cíle skryté hluboko v ruském vnitrozemí. Právě zde…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.