V tomto vydání vychází poslední díl seriálu o předvolební Americe. Volby proběhnou 5. listopadu, naše listopadové číslo vyjde pak o devět dní později. Stojí tedy za to se už teď podívat na to, jakým způsobem se v USA volí, jak volby sledovat, v kterých státech se rozhodne a kdy čekat výsledky. Důležité je si uvědomit dvě základní věci. Díky federativnímu uspořádání jsou volby de facto nejprve státní a až pak federální. Druhá věc, již je dobré mít na paměti, je, že jde vlastně o volby nepřímé. Voliči v jednotlivých státech zvolí volitele, kteří pak teprve v prosinci formálně zvolí prezidenta.
Důvod, proč Spojené státy vybírají svého nejvyššího představitele takovým komplikovaným způsobem, je historický. Před vznikem ústavy se země řídila Články konfederace. Podle nich USA ani úřad prezidenta neměly. Systém se ale ukázal jako celkově nefunkční, a proto bylo svoláno Ústavodárné shromáždění. Na něm se delegáti přeli o tom, zda takovou funkci vytvořit. Někteří se obávali, že se prezident díky silným pravomocem stane voleným tyranem. Když už došlo na shodu, že nová země šéfa exekutivy potřebuje, rozhořela se debata o tom, jak ho volit.
Spor byl v zásadě mezi zastánci přímé a nepřímé volby. Ti první argumentovali tím, že občané by si měli prezidenta vybírat přímo a že to posílí jeho odpovědnost vůči nim. Ti druzí namítali,…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.