
Petr Fiala a Andrej Babiš FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

Dvoje letošní volby, evropské i krajské, ukázaly vzrůstající podporu opozičních stran. Stejnou tendenci můžeme vidět v rozličných průzkumech veřejného mínění. Za standardní politické konstelace by to nebylo nic, co by nás mělo znervózňovat. Situace je ale jiná. Je zcela zjevné, že za rok ve sněmovních volbách budeme, víc než kdy jindy, rozhodovat o budoucím směřování Česka. Zjednodušeně řečeno, zda budeme pokračovat v cestě na Západ, nebo zda se vydáme na Východ. Osobností společenského a kulturního života jsem se zeptali, co se dá udělat pro to, abychom dál žili v liberální demokracii.
Otázka: Je rok do sněmovních voleb. Co je potřeba udělat, aby se za dvanáct měsíců k moci nedostali populisté a extremisté a naše země se nevydala maďarskou či slovenskou cestou?
Jiří Pehe
Politolog, spisovatel a politický komentátor
Za prvé si myslím, že vládní koalice musí zlepšit komunikační strategii a lépe se prezentovat před veřejností, protože pokud tak neučiní, tak souboj s hnutím ANO a dalšími antisystémovými hnutími je prohraný. Druhá věc, kterou by vládní koalice měla dělat a nedělá, je vytvoření (i před veřejností) jakéhosi cordonu sanitaire okolo hnutí a stran, jež se hlásí zcela otevřeně ke krajní pravici. Vládní koalice toho vůbec nevyužívá a se současnou opozicí zachází, jako by to byly regulérní politické strany, což vzhledem k tomu,…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.