Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko, jejíž centrální část by se měla stát národním parkem, se vyznačuje téměř nekonečnými hlubokými lesy, do kterých kdysi s oblibou vyráželi na lov čeští panovníci. Unikátní rozmanitost tamní přírody ležící jen několik desítek kilometrů od Prahy ale určuje především široké údolí Berounky.
Navštívili jsme několik turisticky atraktivních lokalit, jež se stanou součástí národního parku. Značené cesty procházejí spíše jeho okrajovými partiemi a jsou přitažlivé zejména výhledy do údolí Berounky. S řekou a jejím okolím jsou spojeny nejenom knihy spisovatele Oty Pavla, ale také například působení paleontologa Joachima Barranda, který na suťovitých svazích nad Berounkou objevil téměř půl miliardy let staré zkamenělé zbytky dávných obyvatel moří – trilobitů.
Za zkamenělými trilobity
A právě naučná stezka Po stopě trilobita je jednou z tras, po nichž jsme se vypravili. Začíná v obci Skryje na Rakovnicku, je nenáročná a dlouhá dva a půl kilometru. Občas se vám pod nohama objeví „skutečný“ trilobit a na určeném místě v suti nedaleko stezky (jinde v CHKO je hledání trilobitů zakázáno) máte možnost si zkameněliny sami najít. Jsou potaženy tenkou oranžovou vrstvičkou limonitu, takže je v šedých břidlicích nepřehlédnete.
Francouzský stavební technik a paleontolog Joachim Barrande (1799-1883), kterého celosvětově proslavil čtyřiačtyřicetiletý výzkum zkamenělin…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.